• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
10 Şubat 2018 Cumartesi 01:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük yüzer LNG terminali Türkiye’de

Dünyanın en büyük yüzer LNG terminali Türkiye’de

Enerji Bakanlığı, dünyanın en büyük yüzer LNG terminalini BOTAŞ bünyesinde hizmete aldı. Terminalle Türkiye rekor tüketim talebinden, sistem arızalarından etkilenmeden doğalgaz talebini karşılayabilecek altyapıya ulaştı. 

MİRAY ÇİMEN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın BOTAŞ bünyesinde hizmete aldığı Hatay Dörtyol FSRU (Sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma ünitesi) Terminali’yle kesintisiz doğalgaz altyapısı hakkında büyük bir adım atıldı. Terminalle Türkiye, rekor tüketim taleplerinden, sistemde yaşanacak arıza veya bir ülkeden kaynaklanan kısıntılardan etkilenmeden doğalgaz talebini karşılayabilecek altyapıya ulaştı. 

BAKAN ALBAYRAK AÇIKLAMIŞTI   

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında, “Bölgesel krizlerden, kaynak ülkelerde yaşanabilecek kesintilerden ve anlık arızalardan etkilenmeyecek bir doğalgaz altyapısı hedefliyoruz” diyerek işaret ettiği o altyapıda hedeflenen ilk faz Hatay Dörtyol FSRU ile tamamlandı. 2016 başında 34 milyon metreküp olan günlük LNG’den gazlaştırma kapasitesi yüzde 88 artışla 2016 sonunda 64 milyon metreküpe çıkmıştı. 2017 yılında yapılan yatırımlarla da bugün 117 milyon metreküpe ulaştı.  2016 başında Türkiye’nin LNG’den gaz sağlama altyapısında sadece 2 tesis yer alıyordu. Bunlar, günlük 16 milyon metreküp gaz sağlama kapasiteli Egegaz Terminali’yle 18 milyon metreküp gaz sağlama kapasiteli Marmara Ereğlisi Terminali’nden oluşuyor.

KAPASİTE HER YIL ARTIYOR   

2016 yılı sonunda günlük 20 milyon metreküp gaz sağlama kapasiteli Türkiye’nin ilk FSRU terminali Aliağa’da devreye alınırken, diğer 2 terminaldeki 10 milyon metreküplük kapasite artışıyla kapasite, 64 milyon metreküpe çıktı. 2017 yılında yapılan yatırımlar sonucunda bugün itibarıyla Marmara Ereğlisi günlük 37, Egegaz 40 milyon metreküp kapasiteye ulaştı. 2. FSRU olan Dörtyol FSRU ile de 2 FSRU’dan sağlanan toplamda günlük 40 milyon gaz sağlama kapasitesiyle Türkiye günde toplam 117 milyon metreküp LNG’den sisteme gaz sağlayacak kapasiteye ulaşmış oldu.

YENİ HEDEF GÜNLÜK 400 MİLYON METREKÜP GAZ

Enerji Bakanı Albayrak, bölgesel sıkıntılar ve arızlardan kaynaklı kesinti döneminin sona erdiğini, artık kışları sanayicinin ‘Gazda kesinti olabilir mi?’ riskinin bittiğini vurgularken, yeni hedeflerinin günlük 400 milyon metreküplük gaz sağlama altyapısına ulaşmak olduğunu belirtti. Buna ulaşmak içinse öncelik depolamaya verilecek. Tuz Gölü depolama tesisinin kapasitesi 5 milyar metreküpe çıkacak.  

Dörtyol FSRU, 263 bin metreküp LNG depolama hacmiyle dünyanın en büyük depolama kapasitesine sahip. Tesis ayrıca, 167 milyon standart metreküp LNG miktarıyla dünyadaki standartların hayli üstünde bir tesis olarak kabul ediliyor.

KESİNTİSİZ İLK KIŞ YASANACAK 

Her kış, bazı ülkelerin gazda kısıntı yada kesintiye gitmesi, tüketimin rekor kırması ya da yaşanan teknik arızalar nedeniyle demir-çelik sektörü başta olmak üzere, sanayi tesislerinde doğalgazda kesinti yaşanmak zorunda kalınıyordu. Devreye alınan bu yatırımlarla Türkiye bu kış ilk defa, benzer teknik arıza yada kısa süreli kesintilere rağmen, vatandaşına ve sanayicisine eksiksiz, kesintisiz gaz arzı sağlamış oldu. 

ARTAN GAZI DISARI SATMA FIRSATI VAR

Silivri’de yapılacak kapasite genişlemesi ve yeni yatırımlarla Türkiye 20 milyar metreküplük doğalgaz depolama kapasitesine ulaşacak. Türkiye’nin günlük maksimum doğal gaz tüketiminin yaklaşık 260 milyon metreküp olduğu düşünüldüğünde 400 milyon metreküplük bu altyapı, Türkiyea’nin artan gazı da ihraç edebilecek bir potansiyele sahip olacağı anlamına geliyor. İlk kısmı devreye alınan Tuz Gölü depolama tesisi ve Silivri depolama tesislerindeki kapasite artışlarıyla Türkiye’nin 2015 sonunda 190 milyon metreküp olan ulusal şebekeye gaz sağlama kapasitesi, 288 milyon metreküpe ulaşmış oldu.

Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik
Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik

Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik

3 il için petrol arama ruhsatı verildi
3 il için petrol arama ruhsatı verildi

3 il için petrol arama ruhsatı verildi

Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı
Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı

Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı