• $7,7912
  • €9,4178
  • 454.506
  • 1335.43
29 Nisan 2020 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

Dünya orduları virüse karşı 'tıbbi kuvvetler'ini kuruyor

Dünya orduları virüse karşı 'tıbbi kuvvetler'ini kuruyor

Koronavirüs salgını biyolojik savaş mı yoksa yarasadan mı dünyaya yayıldı tartışmaları sürerken, dünya orduları olası bir biyolojik savaşa karşı tıbbi kuvvetlerini kurmaya başladı.

ÖZGÜL ÖZTÜRK

Virüs savaşlarının dünya gündemine girmesiyle herkes tarafından fark edilmeye başlanan askeri medikal sektörü önem kazanmaya başladı. İngiltere ve Birleşik Devletler başta olmak üzere dünya orduları şu anda olası bir biyolojik, radyoaktif ve ya nükleer saldırıya karşı tıbbı kuvvetlerini oluşturmaya başladı. Pandemi salgınlarında ölüm oranları ve ekonomik kayıpların bir dünya savaşından çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Capital Fuarcılık CEO’su Hakan Kurt, “Bu nedenle ülkeler biyolojik savaşa hazırlanmak için önümüzdeki dönemde kara, deniz, hava kuvvetlerine medikal kuvvetler’ini ekleyecek” dedi.

FUARA 1000 KİŞİ KATILACAK

Sektördeki bu ihtiyacı görüp dünyanın ilk online askeri tıp ürünleri fuarı ‘Military Mediacal Webex’i düzenleme kararı aldıklarını anlatan Hakan Kurt şunları kaydetti: “Askeri tıp sektörünün liderleri, dünya ordularının askeri tedarik ofisleriyle 9-10 Haziran 2020’de düzenlenecek uluslararası online fuar ve konferansımızda biraraya gelecek. 50 ülkeden toplam 1000 kişinin katılımıyla yapılacak fuarda zırhlı medikal araçlar, hava sağlığı ve hizmetleri, sağlık bilgi ve yönetim sistemleri, laboratuvar, biyoteknoloji cihazları, tıbbi cihazlar, medikal teknolojiler görücüye çıkacak.” 

İLK 10’UN CİROSU 4 TRİLYON DOLAR

Virüsle birlikte medikal ihtiyaçların askeri harcamalar içindeki payının da artacağına işaret eden Kurt, “Bugün dünyada savunma ve havacılık sektörünün en büyük 10 şirketinin toplam cirosu 2 trilyon dolarken, medikal şirketlerde bu rakam 4 trilyon dolar. Buna ilaç şirketleri dahil değil” ifadelerini kullandı.

Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

CHP'nin Katar sorunu ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Film gibi soygun! Ağır silahlı 30 kişi bankaya saldırı düzenledi

Besiciler, soğuk havaya rağmen sürülerinin yanına varmak için 50 kilometre yol kat ettiler