• $8,1212
  • €9,7974
  • 463.781
  • 1365.27
16 Şubat 2020 Pazar 11:06 | Son Güncelleme:

Dünya devleri İstanbul Havalimanı'na uçuyor: Sırada Japonya, Çin ve Ukrayna'dan üç dev firma daha var

Dünya devleri İstanbul Havalimanı'na uçuyor: Sırada Japonya, Çin ve Ukrayna'dan üç dev firma daha var

Nisan 2019’da uçuşa açılan İstanbul Havalimanı, 11 yeni havayolu firmasına hizmet vermeye başladı. Sırada Japonya, Çin ve Ukrayna’dan üç dev firma var.

Dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olan İstanbul Havalimanı, ardı ardına dev firmaların uçuş ağına dahil olmaya devam ediyor. Taşınmasının üzerinden henüz bir yıl geçmeden yapılan tüm eleştirileri boşa çıkararak hizmet verdiği uluslararası havayolu firması sayısını 63'ten 74'e çıkardı.

Sabah'ta yer alan habere göre, son olarak İranlı Meraj Havayolları, yeniden Türkiye'ye uçuş düzenlemeye başladığını açıkladı. Perşembe ve pazar olmak üzere haftada iki gün karşılıklı sefer yapacak olan firmanın bu kararında, İran vatandaşlarının Türkiye'ye seyahat taleplerinin artmasının etkili olduğu belirtildi.

YÜZDE 18'LİK ARTIŞ VAR

Geçen yıl hizmet verilen yabancı havayolu sayısını yüzde 18 oranında artıran İGA'nın yetkililerinin aktardığı bilgiye göre, 2019'da uçuşlara başlayan yabancı havayolu şirketleri şöyle sıralanıyor:

Hindistan'dan IndiGO, Arnavutluk'tan Air Albania, Etiyopya'dan Ethiopian Airlines, Çin'den China Southern Airlines ve Sichuan Airlines, Tunus'tan Nouvelair, Cezayir'den Tassili Airlines, Irak'tan UR Airlines, Fransa'dan Transavia.com France, Rusya'dan Red Wings ile Sırbistan'dan Air Serbia.

Yetkililer, konuyla ilgili açıklamalarında şunları kaydetti:

"2019'da uçuşlara başlayan yabancı havayollarının düzenlemiş olduğu haftalık 57 frekans uçuşu 87'ye çıkartarak ülkemize de daha fazla katkı yapmayı planlıyoruz."

ÜÇ FİRMA DAHA SIRADA

İGA'dan aktarılan bilgiye göre, yabancı havayolu şirketlerinin frekans sayılarını artırırken başka yabancı havayolu şirketlerinin de İstanbul Havalimanı'ndan uçuş düzenlemeye başlaması için çalışmalar sürdürülüyor.

Buna göre; All Nippon Airways (Tokyo Haneda), Juneyao Airlines (Shanghai) ve Skyup (Lviv), 2020 içinde İstanbul Havalimanı'ndan uçuşlarına başlayacak.

HEDEF UZAKDOĞU PAZARI

İGA yetkilileri, dünyanın her yerinden yabancı havayolu şirketlerini İstanbul Havalimanı'na kazandırmaya çalışırken, Uzakdoğu'yu, özellikle de dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan Çin ve Hindistan gibi ülkeleri hedef pazar olarak belirlediklerini söyledi. Yetkililer, "Avrupa'ya akan yolcu trafiğinden çok daha fazla pay alarak ülkemizin turizmine katkı sağlamak istiyoruz." dedi.

<p>İstanbul'da MİT ve emniyetin terör örgütü DEAŞ'a yönelik düzenlendiği operasyonda saldırı hazırlı

MİT ve emniyetten DEAŞ operasyonu: Saldırı hazırlığında gözaltına alındılar

EURO 2020 kupası Roma'da sergilendi

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor