• $8,236
  • €10,0053
  • 486.738
  • 1436.7
04 Şubat 2021 Perşembe 16:46 | Son Güncelleme:

Dolar 7 liranın altına düşer mi? Uzman isim açıkladı

Dolar 7 liranın altına düşer mi" Uzman isim açıkladı
AKSAM.COM.TR

Merkez Bankası ve FED'in faiz kararı sonrası döviz fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak TL'deki değer kazanımı da devam ediyor. Döviz kurundaki gelişmeleri Aksam.com.tr'ye değerlendiren Ekonomist Prof. Dr. Alkin, "Döviz girişi bu tempoyla devam ederse Dolar/TL kuru doğal oalrak 7 liranın altını görebilir" açıklamasında bulundu.

Yurtiçi piyasalarda döviz girişinin hızlanması, Merkez Bankası ve FED'in faiz kararı sonrası Dolar/TL kurunda hareketlilik hızlandı. TL'deki değer kazanımı devam ederken doların 7 lira altına düşmesi de bekleniyor.

Aksam.com.tr'ye konuşan Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, "Türkiye ekonomisinde döviz piyasaları hiçbir zaman istediğimiz ölçüde derin olmamıştır." açıklamasında bulundu.

Kerem Alkin, döviz piyasalarındaki işlem derinliğinin yeterli olmadığını vurgulayarak, "Türkiye ekonomisine beklenenin üzerinde bir miktar döviz girişi olduğunda, yani döviz arzı döviz talebinin bir miktar üzerine çıktığında, bir anda döviz kurlarında Türkiye'de aşağıya doğru hareketin hızlandığına, TL'nin değer kazandığını yabancı paraların TL karşısında değer kaybettiğini yine şahit oluruz." dedi.

Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin

"DOLAR 7 LİRANIN ALTINI GÖREBİLİR"

"Dolayısıyla da bu perspektiften bakıtığımızda eğer yeterince derin olmayan döviz piyasaları açısından içeriye döviz girişi bu tempoyla devam ederse dolar/TL kuru doğal oalrak 7 liranın altını görebilir." diyen Alkin, "Ama 7 liranın altını gören bir dolar kuruTürkiye için iyi bir şey midir? Kesinlikle iyi bir şey değildir." ifadelerini kullandı.

Ekonomist Alkin, "Çünkü 7 liranın altını gören dolar kuru ithalatı azdırması itibariyle ihracatı zora sokması itibariyle Türkiye'nin dış ticaret ve cari açığınıbüyüten bir negatif etkiye sahip olur. Dolayısıyla asla ve asla Türkiye açısından tercih edilebilir gelişme değildir." değerlendirmesinde bulundu.


Haberin Özeti

Merkez Bankası ve FED'in faiz kararı sonrası döviz fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak TL'deki değer kazanımı da devam ediyor. Aksam.com.tr'ye konuşan Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, döviz kurundaki gelişmeleri değerlendirdi.
• "Döviz girişi bu tempoyla devam ederse Dolar/TL kuru doğal olarak 7 liranın altını görebilir."
• "7 liranın altını gören dolar kuru, ithalatı azdırıp ihracatı zora sokabilir. Türkiye'nin dış ticaret ve cari açığını büyüten bir negatif etkiye sahip olabilir."
<p class='MsoNormal'>CHP'nin ve Genel Başkan'ın avukatı  Mustafa Kemal Çiçek, görevinden ve partiden

CHP'de 650 milyon krizi devam eder mi?

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi

Tanklar sokaklara indi! Kızıl Meydanda askeri birlikler törene katıldı