İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6,2143
  • 7,2834
  • 240.366
  • 96.693
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Doğu Akdeniz mesajı: Türkiye’nin olmadığı proje fizibil değildir

Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ibretle izlediğini belirten Enerji Bakanı Albayrak, “Türkiye hem kendi karasuları hem de Kıbrıs’ı ilgilendiren bu süreçte uluslararası hukuktan kaynaklanan pozisyonunu koruyacak” dedi. 

x

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Şişli İlçe Kongresi’nde konuştu. Bölge özelinde ve küresel ölçekte ciddi kırılmalar yaşandığına değinen Albayrak, Türkiye’nin içinden geçtiği bu süreçlerin ülkeyi güçlendirdiğini söyledi. Bakan Albayrak, Türkiye’nin dünyada yeniden şekillenen siyasi resim içinde her alanda dünyanın parmakla gösterdiği ülke konumuna geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

İBRETLE İZLİYORUM...

“Küresel anlamda büyük bir çarpışmaya dünya giderken, Türkiye’yi ayakta tutacak olan iki konudan biri ülkenin yekvücut halinde bir ve beraber olması, diğeri de sistemsel dönüşüm olarak istikrarlı siyasi bir yapıya kavuşması. Birincisi 15 Temmuz’da ikincisi de 16 Nisan’da geçti. Artık 2019, bu büyük ve kutlu doğumun tarihi kırılmasının yaşanacağı önemli bir yıl olacak.” Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Albayrak, geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştiren Amerika’dan birileri olduğunu ve bu görüşmeleri ibretle izlediğini belirterek, “Niye? İki sebeple, bir siyasi gerekçeyle çünkü siyasi olarak, uluslararası hukuk olarak gerçekleştirebilirliği olan bir bir ilişkiden bahsetmiyoruz. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler iki alanda; bir Türkiye’nin ekonomik münhasırlık bölgesi, ikincisi Türkiye’nin karasuları dışındaki Kıbrıs’ın tamamını ilgilendiren karasuları” dedi. Albayrak, şöyle devam etti:

ARAŞTIRMAYA GELİYORLAR

“Türkiye hem kendi karasuları hem de Kıbrıs’ın etrafındaki tüm Kıbrıs’ı ilgilendiren bu süreçle alakalı uluslararası hukuktan kaynaklanan pozisyonunu sonuna kadar koruyacaktır. İkinci boyutu da ekonomik. Bir sürü küresel firma var Amerika’dan, İtalya’dan geliyorlar araştırma yapıyorlar, yatırım yapacaklar. Gülerek izliyorum. Niye? Küresel firmalar bir yatırıma baktıklarında fizibil mı? Halka açık şirketler bunlar.” 

Zarar etmek batmak istiyorsanız, buyurun

Berat Albayrak, şöyle devam etti: “Ben de diyorum ki  Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir proje ekonomik olarak fizibil değildir. Hangi pazara, hangi altyapıyla, hangi boru hatlarıyla yapacaksınız? Ha ‘siyasi inat ediyoruz, illa yapacağız’ diyorsanız zarar etmek, batmak istiyorsanız, yatırımcılarınızı üzmek istiyorsanız, buyurun. Ya Türkiye ile kazan-kazan bir süreç veya buyurun devam edin. Çünkü uluslararası firmalar bu şekilde bakmak durumunda. Bizi hayrete düşüren firmalar içinde Katar’ın da olması.”

İHA ve SİHA’ların başarısı

Enerji Bakanı Albayrak, sözlerini, “Ama öyle güçlü bir şekilde bu süreci Türkiye yönetiyor ki sadece Mehmetçiklerimiz sahada çok şanlı bir mücadele vermiyor. ‘Türkiye istediğinde neyi başarır’ı Bayraktar Grubu sayesinde, yerli İHA ve SİHA’larımızla, bugüne kadar ortaya çıkan ölü sayısının neredeyse üçte birini İHA’larımız, SİHA’larımız sayesinde gerçekleştirdik” açıklamalarıyla tamamladı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Türk Hava Yollarının (THY) Zürih-İstanbul tarifeli seferinde 19 yaşındaki down sendromlu Tuğçe Tan´a

THY´den duygulandıran sürpriz doğum günü kutlaması

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Rumlar, doğalgaz yatağından çıkarılacak gazın taşınması için Mısır’la anlaştı

Türk Yıldızları'ndan Boğaz'da gösteri

En Çok Okunanlar