• $8,6474
 • €10,1462
 • 494.72
 • 1393.54
16 Eylül 2021 Perşembe 09:56 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası açıklaması: Dijital Türk Lirası çıkacak mı, ne zaman çıkacak?

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası açıklaması: Dijital Türk Lirası çıkacak mı, ne zaman çıkacak"

Dijital Türk Lirası gündemde yoğun olarak araştırılan başlıklar arasında yerini aldı. Son dakika haberlerine göre, Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalandığını ve "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturulduğunu duyurdu. Peki, Dijital Türk Lirası çıkacak mı, ne zaman çıkacak? Merkez Bankası Dijital Türk Lirası açıklaması...

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası açıklaması vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalandığını ve "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturulduğunu açıkladı. Peki, Dijital Türk Lirası çıkacak mı, ne zaman çıkacak? İşte son dakika Merkez Bankası Dijital Türk Lirası açıklaması...

MERKEZ BANKASI DİJİTAL TÜRK LİRASI AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturmuştur. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanmaktadır.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip "Dijital Türk Lirası Ağı" tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

DİJİTAL TÜRK LİRASI ÇIKACAK MI?

TCMB'nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.

Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 • Dijital Türk Lirası
 • Dijital Türk parası
 • Dijital Türk Lirası çıktı mı
 • Dijital Türk Lirası çıkacak mı
 • Dijital Türk Lirası ne zaman çıkacak
 • merkez bankası son dakika
 • merkez bankası Dijital Türk Lirası
<p>'TeknoFest gerçekten de dünyada rekor kırıyor ama rakamları bilmesek bile biz gelen ilgilerden r

TeknoFest 2021: Yeni Yeteneklerin Keşfi ve Milli Başarıların Sergisi

Adıyaman'da heyecanlandıran keşif

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST'te incelemelerde bulundu

Çıplak gözle göremeyeceğiniz detaylar