• $7,3895
  • €8,9835
  • 442.499
  • 1551.57
07 Ocak 2021 Perşembe 02:31 | Son Güncelleme:

Devlerden TL tavsiyesi

Devlerden TL tavsiyesi

Dolar dün 7.27 lira seviyesine kadar inerken önde gelen yatırım bankaları TL tavsiye etti. HSBC, yıl sonu için dolar tahminini 7.10 liraya çekti. UBS ise dolara ikinci çeyrek sonunda 7.00 lira fiyat biçti.

Dolarda kan kaybı devam ederken dünyanın önde gelen bankaları TL tavsiye etti. HSBC, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine ilişkin hazırladığı raporunda Türk Lirası’na karşı dolar satılması tavsiyesinde bulundu. Raporunda 2021 yılı sonu dolar tahminini 7.10 olarak açıklayan HSBC ayrıca tam bir normalleşme durumunda ise dolar kurunun 6.50 seviyesine kadar geri çekilebileceğini tahmin etti.

HSBC: TL PRİM YAPAR

Türk Lirası’nın taktiksel açıdan bakıldığında daha da prim yapması için alan bulunduğuna dikkat çeken HSBC özellikle risk iştahının olduğu ortamda yabancı yatırımcıların TL’ye yönelik ilgisinin canlandığını, ters dolarizasyonun yükselebileceğini ve TL’nin desteklenebileceğini belirtti.

UBS: DOLAR YAZIN 7 LİRA

İsviçreli UBS ise dolar kurunun ilk çeyrekte 7.10 lira olacağını, ikinci çeyrekte ise 7.00 liraya gerileyeceğini duyurdu. Ancak sonra yükselişe geçerek yılı 7.60 seviyesinden kapatacak. Bankaya göre enflasyonla mücadele konusundaki kararlılık ve küresel dinamikler TL’yi destekliyor. Bu arada önceki gün 7.38 seviyesine gerileyen dolar dün de yüzde 1.5 düşerken iki aylık kayıp yüzde 15’e ulaştı. Euro 9 liranın altına indi. Bir süredir TL varlıklara artan talep Borsa’da dün yeni bir rekor daha getirdi. Borsa yüzde 1.06 artışla günü kapattı.

EMTİANIN ŞAMPİYONU GÜMÜŞ

Emtia piyasasında işlem gören 18 üründen 16’sı geçen yıl kazandırdı. 2020’de yatırımcısına en çok kazandıran yüzde 47.8 ile gümüş, en çok kaybettiren ise yüzde 22.8 ile Brent petrol oldu. Analistler, Çin ile yaşanan ticaret savaşlarının hem ekonomileri hem de emtia fiyatlarını olumsuz etkilediğini belirterek Joe Biden sonrası ilişkilerin yumuşamasıyla özellikle Çin’in alıcı olduğu emtia fiyatlarında yukarı yönlü bir trend izlenebileceğini kaydetti. Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen “Gümüş önemli ölçüde değer kazandı. Bundaki en önemli etken yüksek likidite, düşük faiz ve riskten kaçınmaydı. Gümüşün yükselişine devam etmesi bekleniyor” dedi.

DÜNYA BANKASI’NDAN POZİTİF BÜYÜME ÇARKI

Geçen yıl nisan ayında Türkiye’nin 2020 büyüme tahminini yüzde 0.5 olarak açıklayan ardından haziranda 3.8’lik daralma öngören Dünya Bankası yıl bitince çark etti. Dünya Bankası ‘Küresel Ekonomik Beklentiler’ raporunda Türkiye için 2020 büyüme tahminini yeniden yüzde 0.5’e çıkardı. Kuruluş daha önce yüzde 5 olarak öngördüğü 2021 büyüme tahminini ise yüzde 4,5’e çekti. Kuruluş 2021 tahminini düşürmesine gerekçe olarak Kovid-19 vakalarındaki hızlı yükseliş ve turizm gelirlerindeki azalmayı gösterdi.

<p>'Burası bizim topraklarımız. Ne  kadar yerli olursak o kadar sağlıklı bakarız'</p><p>Osman

Türkiye'nin Batılılaşma serüveni

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yol kenarında biriken kardan araba yaptı

Muğla'da deniz suyu 20 metre çekildi