• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
24 Haziran 2020 Çarşamba 01:41 | Son Güncelleme:

Damızlık yetiştiricisine destek

Damızlık yetiştiricisine destek

Ziraat Bankası, büyükbaş dişi hayvanların kesilmesini önlemek ve damızlık hayvan ithalatını azaltabilmek amacıyla Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'yle ortaklık kurdu.

Ziraat Bankası, bu defa da büyükbaş dişi hayvanların kesilmesini önlemek ve damızlık hayvan ithalatını azaltabilmek amacıyla geliştirdiği proje kapsamında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) ve Aydın, Afyonkarahisar, Burdur ve Niğde İl Birlikleri’yle iş ortaklıkları kurdu.

ÜRETİCİYE ÜÇ ÇÖZÜM

Bu ortaklıklar üreticilerin kapasite fazlası veya bakamayacaklarını düşündükleri dişi hayvanlarıyla ilgili 3 alternatif sunacak. ‘Değerinde sat, peşin ödeme al’ birinci alternatif. Üretici bakamayacağı ya da nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla satmak istediği dişi buzağı, dana ya da düvesini gerçek değerinden bu ortaklıklara satıp parasını peşin alabilecek. ‘Küçük hayvanla peşinat öde, yetişkin hayvan al’ ikinci alternatif. Üretici dişi buzağı, dana ya da gebe olmayan düvesini bu ortaklıklara gerçek değeriyle peşinat verip, doğuma hazır gebe düve ya da inek alabilecek. Üreticilerden alınan hayvanlar uygun koşullarda beslenip, bakımı yapılacak ve gebe düve ihtiyacı olan üreticilere satılacak. ‘Küçük hayvanını emanet bırak, yetiştiğinde geri al’ üçüncü alternatif. Üretici bakımını yapamayacağı ama elden çıkarmak istemediği dişi buzağı, dana ya da gebe olmayan düvesini bu ortaklıklara teslim edecek. Bu hayvanlar, doğum yapıncaya kadar ortaklıklara ait işletmelerde bakılacak. Doğum yaptıktan sonra yavrusuyla üreticiye geri verilecek. Üreticiler yetiştirme dönemindeki bakım masraflarını ödemek için de Ziraat Bankası’ndan kullandırılan düşük faizli kredilerden yararlanabilecek.  

KAYNAKLAR KORUNACAK

Ortaklarda bakılacak hayvanların kaba yem ihtiyacı da sözleşmeli üretim modeliyle üretiliyor. Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, yurtiçinde doğan dişi hayvanların mümkün olduğu kadar büyük kısmının hayatta ve üretimin içinde tutulmasını amaçladıklarını belirterek, “Kendi kaynaklarımızı bu şekilde koruyarak hayvan ithalatının sona erebileceğini, hatta ihracatçı konumuna geçebileceğimizi düşünüyoruz” dedi. 

<p>Küresel salgın öncesi son gittiği şehrin Azerbaycan'ın başkenti Bakü olduğunu söyleyen

Bakü'deki maçın galibi kim?

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor