• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
6 Haziran 2021 Pazar 01:37 | Son Güncelleme:

‘Cüret edip' başardılar

‘Cüret edip' başardılar

Gazeteci Şenay Büyükköşdere'nin kaleme aldığı ‘Cüret Et' sıfırdan zirveye yükselen altı iş insanının hikayesini anlatıyor.

AKŞAM Gazetesi Muhabiri Şenay Büyükköşdere'nin 'Cüret Et - Sıfırdan Zirveye Bir Şirket Yaratmak' isimli kitabı piyasaya çıktı. Birbirinden farklı 6 girişimcilik hikayesinin anlatıldığı kitapta, Vestel'in sahibi Ahmet Nazif Zorlu, Saran Holding'in kurucusu Sadettin Saran, Koton markasının yaratıcısı Gülden Yılmaz, Akfen'in patronu Hamdi Akın, Nef markasının kurucusu Erden Timur'la Opet'in kurucuları Nurten ve Fikret Öztürk'ün çocukluktan günümüze öykülerine yer veriliyor.

İLK İŞİNDE BATTI

Ahmet Nazif Zorlu, daha 20'li yaşlarına gelmeden memleketi Denizli Babadağ'dan çıkıp, amcasıyla birlikte mal satmaya Trabzon'a gidiyor. Bir gün Trabzon'da dükkanda otururken amca Zorlu içeri giriyor, '20 bin liralık mal sattım' diyor. Zorlu'nun gözleri yuvalarından fırlıyor. Amca "Ama bize senet verecekler" deyince işler değişiyor. "Babam kızar" diyor ama nafile. Süreç böyle devam ediyor. Fakat bir süre sonra senetler geri dönmeye başlıyor. Amca yeğen Trabzon'dan batık vaziyette Denizli'ye dönüyorlar. Zorlu, "Bu benim için büyük bir hezimetti. Ama önemli bir ders de oldu" diyor.

CNN'nin patronuna mektup

Üniversiteyi Amerika'da burslu olarak okuyan Sadettin Saran, burada maddi imkansızlıklardan dolayı iyi bir televizyon izleyicisi oluyor. O yıllarda Türkiye'de kanal sayısı az. Saran okulu bitirip memlekete döndüğünde medya işine girmeye karar veriyor. Türkiye'ye döndüğünde ise aklına gelen herkese mektuplar yazıyor. Saran'a dönüş yapanlardan biri ise CNN'in sahibi Ted Turner oluyor. Turner, kendisine mektup yazan 24 yaşındaki Türk genci davet ediyor.

Havalimanı ihalesini 10 gün farkla kazandı

AKFEN'İN patronu Hamdi Akın'ın hayatında Atatürk Havalimanı ihalesi dönüm noktası niteliğinde. Akın, o dönemi "İhalelerde herkes ay olarak teklif verirdi. Biz 3 yıl 9 aylık süreyi 10 gün geri çektik ve kazandık" diye anlatıyor.

<p>Kırıkkale'de S.Ö., sokak ortasında tartıştığı arkadaşları M.Ö. ile A.E.'yı tabancayla vurarak yar

Sokak ortasında dehşet saçtı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak