• $8,1112
  • €9,7107
  • 454.998
  • 1378.37
07 Nisan 2021 Çarşamba 07:01 | Son Güncelleme:

'Coin'ci ile oyuncunun kart savaşı

'Coin'ci ile oyuncunun kart savaşı
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

Ekran kartında rezervasyonlu satış dönemi başladı. Bitcoin'ciler hücum etti, ekranlar kartsız kaldı. Kripto para madencilerinin piyasada ürün bırakmaması ve pandemi nedeniyle azalan üretim, ekran kartında karaborsayı derinleştirdi. Fiyatlar son bir yılda 3'e katlanırken, tüketiciye de 4 ay sonraya gün veriliyor.

Bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan ana birim olan ekran kartı temininde yaşanan kriz derinleşiyor. Pandemi döneminde üretimde yaşanan aksaklıklar ve ekran kartlarının kripto para madenciliği üretiminde kullanılmasıyla fiyatı 3 katından fazla artan ürün, son 6 aydır karaborsaya düştü. Fiyatı 1000 TL ila 150 bin TL arasında değişen ekran kartlarını temin edip tüketiciye ulaştıran şirketler, talebe cevap verebilmek için aylar öncesinden sipariş almaya başladı. Sektör temsilcileri ikinci el fiyatları bile birinci elle yarışan ekran kartlarında normalleşmenin temmuzu bulabileceğini öngörüyor.

ÖNCE BİLGİSAYARCIYA

Dünyada üretimin normalde de ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığını ancak pandemiyle krizin derinleştiğini vurgulayan Arena Bilgisayar Ürün Grup Müdürü Hüseyin Taşlıçukur "Kripto para üretimindeki artış, oyun bilgisayarı tarafındaki hareketlilik ve ekran kartlarının kullanım alanlarının genişlemesiyle talep patlarken, arz yetersiz kalmaya başladı. Şu anda 1000 adet ürün istesek ancak 30-40 tanesini yollayabiliyorlar. Bu nedenle rezervasyonla önceliği bilgisayar üreticilerine vermeye başladık. Ürün fiyatları borsa gibi sürekli değiştiği için biz de dolarla ithal edip dolarla satıyoruz. Tedarik sorunu temmuzdan önce bitmez" dedi.

FİYATLAR 3 KAT ARTTI

İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen de tedarik sıkıntısı nedeniyle tüketicilerin ekran kartı bulmakta zorluk çektiğini söyledi. İncehesap'ın stoklarında ekran kartının görünür görünmez sipariş edildiğini dile getiren Erzen "Sistemde 5 tane ekran kartı olsa kavga çıkıyor. Ürün kapış kapış gidiyor. Piyasada ürün sıkıntısı yaşandığı için 2020 Ekim ayından bu yana fiyat 3 kat arttı. O yüzden bilgisayar fiyatları da bir yılda 2 kat arttı" diye konuştu.

1 YILDA 60 MİLYON ADET SATILDI

Dünyada geçen yıl 60 milyon ekran kartı satıldı. Bu rakam Türkiye'de ise 500 bin. Global üreticiler sıkıntıyı aşmak için sadece madencilere özel grafik kartlar çıkardı. Ekran kartı kıtlığı ikinci ele de yansıdı. İkinci el satış platformlarında ekran kartlarının fiyatı birinci elle yarışıyor. Sektör temsilcileri tüketicileri bu platformlardaki sahte ilanlara karşı uyarıyor.

BİLGİSAYAR ÜRETİMİ DE AKSIYOR

Ekran kartı temininde yaşanan sorunların bilgisayar üretimine de yansıdığını ifade eden Boğaziçi Bilgisayar Genel Müdürü Ümit Önder, "İlk önce bilgisayar üretiminde kullanılan 5-6 bin TL'lik ekran kartlarının fiyatı 10-15 bine çıktı. Bu kart olmadan bilgisayar da üretilemiyor. O yüzden sıkıntı büyük. 300 dolarlık ekran kartına 900 dolar diyorlardı. 1000 tane alalım dedik, 1300 dolara çıkarıyorlar. Yani karaborsa var. Biz de bu dönemde düşük performanslı bilgisayar ve tablet üretimine yönelerek krizi aşmaya çalıştık" dedi. Önder şu anda ekran kartlarının % 70 şişirme fiyatlarla satıldığını söyledi.

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler