• $7,9738
  • €9,4835
  • 464.572
  • 1334.33
14 Kasım 2020 Cumartesi 16:00 | Son Güncelleme:

Çinli temsilciler kehribar rezervini inceledi: "Türkiye'de tesis kurabiliriz"

Çinli temsilciler kehribar rezervini inceledi: "Türkiye'de tesis kurabiliriz"

Çinli takı firması temsilcileri Byburt'taki doğal kehribar rezervinde inceleme yaptı. Firma yöneticisi Shao Gunag Hui ise, "Türkiye'de rezerv tesisi kurabiliriz." dedi.

Çin'de faaliyet gösteren takı tasarım firmasının temsilcileri, Bayburt'taki doğal kehribar rezervinde incelemelerde bulundu. Firma yöneticisi Shao Gunag Hui, "Daha güzel neler yapabiliriz diye bakacağız. Belki Bayburt'ta bir tesis kurup, çıkarılan kehribarı burada işleyerek direkt Çin'e gönderebilir, orada doğrudan piyasaya sürebiliriz." şeklinde konuştu.

AA'da yer alan habere göre, Takı tasarım firması Huoruo Sanayi Grubu yöneticisi Shao Gunag Hui ve beraberindeki heyet, Bayburt merkeze bağlı Aydıncık köyünde 2018 yılında tespit edilen doğal kehribar rezervinde incelemelerde bulunmak için kente geldi.

Köy sakinlerinin yıllarca çıra zannederek ateş yakmak amacıyla kullandığı kehribarın rezerv alanının ruhsat sahibi Heytam Haşlak, heyet üyelerine bilgi verdi. Maden sahasında incelemelerde bulunan yetkililer, Çin'e gönderilmek üzere farklı alanlardan numuneler aldı.

"ÇALIŞMALARIN DEVAMI GELECEK"

Ruhsat sahibi Heytam Haşlak, firma temsilcileriyle yapılan görüşmeler neticesinde ihracata yönelik anlaşmaya varıldığını söyledi. Firma temsilcilerinin talebi doğrultusunda ilk etapta birkaç numune teslim ettiklerini belirten Haşlak, "Ürünümüzü beğendiler, numuneleri aldılar. Ön anlaşma yaptık, bundan sonra da çalışmaların devamı gelecek." dedi.

"TÜRKİYE'DE TESİS KURABİLİRİZ"

Bayburt'ta tespit edilen kehribar rezervinden örnek aldıklarını ve Çin'e göndereceklerini anlatan Shao Gunag Hui, "Numuneler kabul edilirse buna yönelik bir anlaşma yapacağız. Daha sonra Türkiye'ye bir ekip göndereceğiz. Kazılacak yerlere bakacağız. Orada uygun gördüğümüz madenin Çin'e ithalatını gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.

Shao, rezerv büyüklüğüne göre bölgede tesis kurabileceklerini vurgulayarak "Kehribar, Bayburt'ta son 2 yıldır keşfedilmiş. O yüzden üretimi ve işlenmesi çok gelişmemiş. Daha güzel neler yapabiliriz diye bakacağız. Belki Bayburt'ta bir tesis kurup, çıkarılan kehribarı burada işleyerek direkt Çin'e gönderebilir, orada doğrudan piyasaya sürebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

ÜLKEMİZDE TESPİT EDİLEN İLK REZERV

Epcim, Bayburt kehribarının Türkiye'de tespit edilen ilk rezerv olması bakımından son derece önemli olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Daha önce yaptığımız çalışmalarda bu rezervin ekonomiye kazandırılması için çeşitli girişimlerimiz olmuştu. Bayburt kehribarının tanıtımını dünya çapında yapmak istediğimizi ifade etmiştik. Gelinen süreçte bu emeklerimizin karşılık bulduğunu görmüş olmak bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Ümit ediyorum ki taraflar arasında sağlanan mutabakat ilerleyen dönemde önemli bir işbirliğine dönüşerek hem ilimiz hem de ülkemiz açısından önemli ekonomik gelişmelere vesile olacaktır."

<p>Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun içerisinde bulunduğu helikopterin kırıma

'Yazıcıoğlu, FETÖ suikastıyla öldürüldü'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'da 658 parça tarihi eser ele geçirildi

İstanbul Boğazı'nı denizanaları bastı