• $8,5547
  • €10,0734
  • 494.764
  • 1351.59
24 Haziran 2021 Perşembe 07:00 | Son Güncelleme:

Çin'den iki dev geliyor

Çin'den iki dev geliyor
- YAŞAR KIZILBAĞ

81 ili dünyadaki 81 şehirle eşleştiren MÜSİAD yeni projesini tanıttı. Toplantıda konuşan MÜSİAD Başkanı Kaan bir de müjde verdi: “Çin'de faaliyet gösteren Pakistanlı çip üreticisi ile ABD'li bir şirket Türkiye'ye yatırıma gelmek istiyor.”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 'Şehirleri Özgün Değerleri İle Kalkındırma ve Markalaştırma Projesi'ni tanıttı. Proje kapsamında 81 ili dünyadaki 81 şehirle eşleştiren MÜSİAD ayrıca firmalara markalaşma desteği de verecek. "Her bir şehri bir alanda büyütebiliriz" diyen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan gelecekte devletlerin değil şehirlerin yarışacağını söyledi.

Abdurrahman Kaan, yakın coğrafyada üretim trendinin gelecekte daha önemli hale geleceğini belirterek, şu anda Çin'de faaliyet gösteren ABD'li ve Pakistanlı iki önemli şirketin Türkiye'de üretim yapmak istediğini söyledi. Kaan "ABD'li bir yatırımcının Çin'de 90 milyar dolara yakın yatırımı var. Yaklaşık 25 milyar dolar cirosu var. Şu anda görüşmeleri yapıyoruz. Çin'deki üretiminin belirli bir kısmını Türkiye'ye kaydırmak istiyor. Yine Çin'de kart ve çip üretimi yapan Pakistanlı bir firma var. Onlar da Türkiye'de yatırım yapmak istiyor" dedi.

Kaan "Orta Doğu'yu söylemeye gerek yok, oradan çok sayıda iş insanı Türkiye'de yaşıyor. Onlar da Türkiye'ye yatırım yapmak istiyor. Bunlarla sadece yatırım kısmında değil üretim ve ticaretin her aşamasında ilgilenecek yeni bir kuruma ihtiyaç var" dedi.

81 MARKA ŞEHİR İÇİN EŞLEŞTİRME

Kaan; 81 ilin dünya dünya şehirleri eşleşmeleri hakkında inovatif örnekler de verdi. Kaan "Örneğin Afyon ilimizi Japonya'nın Beppu şehri ile eşleştirdik. İlde termal turizm faaliyetleri yıl boyu devam ediyor. Beppu da kaplıcaları ile tanınıyor. Beppu'nun milli geliri 12 milyar dolar. Afyon'un 4.7 milyar dolar. Afyon'un eksiği tanıtım. Elazığ ise Avusturya'nın Graz şehri ile eşleşiyor. Erzincan ise Avusturya'nın Innsbruck şehri ile eşleşiyor. Iğdır, Siirt, hakkari'yi kendi özelliklerine göre cazip kılabilmeliyiz. o ülkeler başarmış. Aynı metodu kullanarak biz de yapabiliriz" dedi.

İL BAZINDA TEŞVİK VERİLİM

'Şehirleri Özgün Değerleri İle Kalkındırma ve Markalaştırma Projesi 'ni tanıtan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan "İl bazında teşvikler vermeliyiz. Bu yöntem Anadolu'ya göçü hızlandırır" dedi.

<p>'Bir takım kuruluşlar Türkiye'deki medya kuruluşlarını  fonluyorsa bunun bir bedeli var. Bu kurul

Emin Pazarcı: Dijital vatan tehdit altında

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?