• $ 5,3423
  • € 6,0823
  • 219.655
  • 98.683
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Çin-ABD ekonomik savaşı Türkiye’ye yarayacak 

ABD’den ithal ettiği 130 kalem ürün çeşidine ek vergi ve ambargo getiren Çin, bu ürünlerin ikamesini Türkiye’den yapacak. TABA-AmCham Başkanı Akat “300 milyon dolarlık pazar Türkiye’ye kayabilir” dedi. 

x

Amerika Birleşik Devletleri’yle (ABD) Çin arasında yaşanan ekonomik savaş, Türkiye’ye olumlu yönde yansıyacak. İki süper gücün ek vergi ve ambargoya kadar giden restleşmesi sonrası Türkiye, üretim kapasitesi ve hızlı teslimat yönleriyle alternatif bir pazar olarak ön plana çıkacak. Çin’in, ABD’den ithal ettiği 130 kalem ürün çeşidine ambargo veya ek vergi uygulamasının Türkiye’nin Uzakdoğu pazarına açılması adına bir fırsat doğurduğunu anlatan Türk Amerikan İşadamları Derneği ve Amerika Ticaret Odası (TABA- AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, Türkiye’nin bu fırsatı kullanarak, belli ürün gruplarında Çin’e mal satabileceğini ifade etti.

HIZLI AKSİYON ALMAK ŞART 

ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaşın Türkiye’ye ciddi anlamda faydası olacağını belirten Akat “Belli ürün gamlarında pazar fırsatı doğuyor. 130 kalemde Çin’den ABD menşeli malzemelere dış ticaret önlemi geldiğini gözlemliyoruz. Bunların arasında, soya, mısır, pamuk, durum buğdayı gibi bitkisel mamuller, sığır eti, portakal gibi gıda maddeleri, tütün ürünleri, otomotiv ürünleri ve yan sanayi ürünleri, plastik ve polimer ürünler, kimyasal ürünlerde önlem alındığı görülüyor. Bu ürünler arasında Türkiye’de üretilenler mevcut. Bir an önce temas kurularak, elimizdeki bu fırsatı kaçırmamamız lazım” ifadelerini kullandı.

300 MİLYON DOLARLIK PAZAR 

Yakın coğrafyada, ABD kalitesinde ürün üretebilen tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen TABA-AmCham Başkan Yardımcısı Süleyman Şanlı ise “Bu kriz bize yarayabilir. Çin’in ABD’den ithal ettiği ürünleri Türkiye ikame edebilir. Burada 300 milyon dolarlık bir pasta var. İkili ticaretin gelişmesi sonrası bu rakam daha da artabilir” diye konuştu. 

Yatırımlar da artış yaşanır

Çin’in dünyanın en büyük tüketim pazarı olduğunu söyleyen Şanlı “Türkiye’nin fiyat avantajı, küçük siparişleri hızlı yerine getirme potansiyeli ve kaliteli ürün stratejisiyle global sahnede ön plana çıktığını görüyoruz. Ayrıca Türkiye ve Çin arasındaki ticaretin gelişmesine paralel yatırımların da artacağını düşünüyoruz. Çinli yatırımcıların ekonomiye katkısı daha fazla olacaktır” dedi.

Bu ürünlerde potansiyel var

Çin’in, ABD’den ithal ettiği 130 kalem ürün çeşidi arasında Türkiye’nin ikame edebileceği şu ürünler yer alıyor:

- Sarı soya

- Siyah soya

- Mısır

- Pamuk elyafı

- Diğer durum buğdayı

- Kurutulmuş kızılcık

- Dondurulmuş portakal suyu

- Sapsız bacada tütsülenmiş tütün

- Tütün sigaraları

- Nargile tütünü

- 2.5L ila 3L’lik silindir hacmine sahip SUV’lar

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), Zeytin Dalı Harekatı´nın birinci yılına özel video hazırlandı.

MSB´den Zeytin Dalı Harekatı´nın birinci yılına özel video

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Sivas'taki Ay Yıldız Camisi görenleri kendine hayran bıraktı

Dünyanın en ünlü köpeği Boo hayatını kaybetti

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019