• $13,5187
  • €15,3391
  • 788.809
  • 1979.83
30 Kasım 2021 Salı 09:05 | Son Güncelleme:

Çin de üretim için Türkiye'ye geldi

Çin de üretim için Türkiye'ye geldi

Türkiye'nin Avrupa'nın üretim üssü haline gelmeye başlaması Çin'in de dikkatini çekti. 17 Çinli şirket Gaziantep'e çıkarma yaparak üretim ve yatırım için işbirliği protokolü imzaladı. Anlaşma kapsamında Çinli firmalar ihtiyaç duyduğu parçaları Gaziantep'ten tedarik edecek.

Avrupa'nın tedarik merkezi haline gelmeyen başlayan Türkiye'ye Çinliler de yönelmeye başladı. Gaziantep'e gelen Çinli yatırımcılar, bölgenin ekonomik ve ticari faaliyetlerinden üst düzeyde yararlanmak için harekete geçti. İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) koordinasyonunda Gaziantep Valiliği, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin destekleriyle "Türkiye-Çin İş ve Yatırım Forumu Gaziantep Buluşması" kapsamında kente gelen Çinli yatırımcılar, yatırım olanaklarını inceledi.

ANLAŞMA İMZALADILAR

Forum kapsamında iki gün boyunca kentte bulunan 17 firma ve 25 kişilik yatırımcıdan oluşan heyet, fabrikaları gezerek, kimya, makine, tekstil, gıda, medikal, enerji, lojistik gibi birçok konuda temsilcilerle bir araya gelerek, karşılıklı yatırımların artırılması konusunda anlaşmaya vardı. Ayrıca İKA ile Çin Sanayi ve İşadamları Derneği arasında TRC1 Bölgesi'nde (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) Çin yatırımlarının ve ticaretin artırılmasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

PARTNER ARIYORLAR

Çin Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı Zhou Yan Quan, Gaziantep'in İstanbul'un ardından ikinci büyük imalat ve ekonomi kenti olduğunu söyledi. Tedarik zinciri ve diğer ihtiyaçları tamamlama arayışında olduklarını belirten Zhou, telekomünikasyon, güneş enerjisi, güneş paneli sektörlerinin salgın döneminde üretimi en çok talep edilen sektörler olduğuna dikkati çekerek, iş partnerleri bulabilmeyi planladıklarını ifade etti. İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz da amaçlarının Çin ve Gaziantepli sanayicilerin iş birliğini artırmak olduğunu ifade etti. Burhan Akyılmaz, ticaret ve ekonominin yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleri de tanıtarak Çinli turistleri kente çekmeyi planladıklarını söyledi.

Çinli 17 firma yetkilisi, 2 gün boyunca fabrikaları gezerek, gıdadan, ayakkabıya birçok sektörden temsilcilerle bir araya geldi. Yetkililer, karşılıklı yatırımların artırılması konusunda bağlantılar kurdu.

TÜRKİYE İKİNCİ MEMLEKETİMİZ

Çin Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı Zhou Yan Quan, üye işletmecilerinin Gaziantep'e gelmeden önce kentin potansiyelini bildiğine dikkati çekti. Zhou, "Sadece imalat, ticaret değil, ileriye yönelik bir platform oluşturmaya çalışıyoruz. Heyettekiler Türkiye'yi ikinci memleketi olarak görüyor" dedi.

ÇİN PAZARINDAN PAY ALMAK İSTİYORUZ

Akyılmaz, Gaziantep'in 2021'de 192 ülkeye ihracat yaptığını, bu ülkeler arasında Çin'in de bulunduğunu aktararak, "Ama ihracat rakamlarımız beklentilerin altında. Bu ziyaretler kapsamında bunu artırmayı hedefliyoruz. Çin pazarında hak ettiğimiz payı almak istiyoruz. Özellikle yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti, robotik üretim odaklı ürünlerin üretilebileceği, altyapıların kurulabileceği yatırımları hedefliyoruz" dedi.

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor
Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi
ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı