• $7,4151
  • €9,0589
  • 441.848
  • 1542.45
10 Haziran 2020 Çarşamba 09:44 | Son Güncelleme:

Vadeli, vadesiz Çeyiz Hesabı nasıl açılır? Çeyiz Hesabı nedir, kimler başvurabilir?

Vadeli, vadesiz Çeyiz Hesabı nasıl açılır" Çeyiz Hesabı nedir, kimler başvurabilir"

Çeyiz Hesabı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Konunun ardından vatandaşlar Çeyiz Hesabı nedir, kimler başvurabilir? Vadeli, vadesiz Çeyiz Hesabı nasıl açılır? sorularına yanıt arıyor. Merak edilen konu hakkında detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı açmak isteyen kişiler aramalarını hızlandırdı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi. Çeyiz Hesabı olanlara ödeme kolaylığı sağlandı. Peki, Çeyiz Hesabı nedir, kimler başvurabilir? Vadeli, vadesiz Çeyiz Hesabı nasıl açılır?  Maddi sıkıntılar sebebiyle yuva kuramayan çiftlere umut olan Çeyiz Hesabı hakkında detaylı bilgiye haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

ÇEYİZ HESABI NEDİR?

Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı uygulaması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Nisan 2016'da hayata geçirildi. Uygulamayla, yuva kurmak isteyen fakat maddi imkansızlıklar nedeniyle bu hayalini gerçekleştiremeyen gençlere devlet desteği sağlanıyor. Yeni düzenlemeyle devlet desteği üst oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami 5 bin lira olan sınır da 7500 liraya çıkarıldı. Gençler 3 ve 5 yıllık sürelerde yaptığı düzenli ödemeler sonucunda destekten faydalanabiliyor.

ÇEYİZ HESABI’NA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Çeyiz Hesabı’nı sadece T.C. vatandaşı gerçek kişiler ile mavi kart sahipleri açtırabilir. 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Çeyiz Hesabı açtırılabilir. 18 yaşından büyüklerin hesap açtırabilmesi için hiç evlilik yapmamış olmaları ve azami 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Çeyiz Hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz. Evlenmeyi planlayan çiftler birbirinden ayrı olarak Çeyiz Hesabı açtırarak devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir.

Sisteme dahil olmak için Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırılması zorunlu olacak. Uygulamadan faydalanabilmek için 3 yıl düzenli ödeme yapma şartı bulunuyor. Hesaba aylık en az 100, en fazla ise bin lira yatırılabiliyor. Gençler ödemelerini aylık ve 3'er aylık periyotlarda yapabiliyor.

ÇEYİZ HESABI ÖDEMELERİNDE KOLAYLIK

Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Aylık ödeme planını seçen katılımcının, bir dönem içerisinde en fazla olan üç defa düzenli ödemeyi aksatabilme hakkı, yapılan düzenlemeyle 6'ya çıkarıldı.

Ayrıca, üç aylık ödeme planını seçen katılımcılar için de "düzenli ödeme yapmama" imkanı 1 dönem içerisinde 1 defa olarak uygulanıyordu, bu kolaylık da ikiye yükseltildi.

Söz konusu yönetmelik değişikliği 30 Eylül 2020 tarihine kadar geçerli olacak.

<p>Çevre dediğimiz hadisenin sadece devletlere bırakılamayacağını söyleyen Oğuzhan Bilgin, konuya il

'Çevre, dünya ve tabiat bize emanet olarak bırakıldı'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Haftanın yalanları