• $ 6,8627
  • € 7,774
  • 396.959
  • 114809
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
18 Nisan 2019 Perşembe 09:44 | Son Güncelleme:

Çeyiz hesabı nasıl açılır, şartları neler? Çeyiz hesabı desteği ne kadar?

Çeyiz hesabı başvuruları başladı. Çeyiz hesabı desteği için başvuruların başlamasının hemen ardından çeyiz hesabı şartları neler? sorusunun yanıtı araştırılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ödemeleri için başvuruların 17 Nisan'da başlayacağını duyurmuştu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, 15 bankada 22 bin 344 katılımcının Çeyiz Hesabı açtığını da belirtmişti. Düğün sezonunun açılması ile birlikte evlenecekler gözlerini çeyiz hesabı desteğine çevirdiler. Bu yıl çeyiz hesabına devlet katkısı payı yüzde 15'ten yüzde 22'ye yükseltildi. Bu kapsamda ödenebilecek en yüksek çeyiz hesabı desteği tutarı 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarılmış oldu. Çeyiz hesabı başvuruları ve şartları hakkında merak edilenlerin tümünü sizler için derledik...

Çeyiz hesabı başvuruları başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ödemeleri için başvuruların 17 Nisan'da başlayacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Düğün sezonunun yaklaşması ile birlikte evlenecek olan çiftler gözlerini çeyiz hesabı desteğine çevirdiler. Çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır? Çeyiz hesabı şartları neler? gibi soruların yanıtları herkes tarafından merak ediliyor. 2019'da çeyiz hesabına devlet katkısı payı yüzde 15'ten yüzde 22'ye çıkarıldı. Bu kapsamda ödenebilecek en yüksek çeyiz hesabı desteği tutarı 5 bin liradan 9 bin liraya  yükselmiş oldu. Çeyiz hesabı hakkında merak edilenlerin tümünü sizler için araştırdık. İşte tüm merak edilenler...

ÇEYİZ HESABI ŞARTLARI NELER?
1-) Çeyiz Hesabı'nı sadece T.C. vatandaşı gerçek kişiler ile mavi kart sahipleri açtırabilir. 
2-) 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Çeyiz Hesabı açtırılabilir. 
3-) 18 yaşından büyüklerin hesap açtırabilmesi için hiç evlilik yapmamış olmaları ve azami 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. 
4-) Çeyiz Hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz. Evlenmeyi planlayan çiftler birbirinden ayrı olarak Çeyiz Hesabı açtırarak devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir. 
5-) Sisteme dahil olmak için Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırılması zorunlu olacak. 
6-) Uygulamadan faydalanabilmek için 3 yıl düzenli ödeme yapma şartı bulunuyor.
7-) Hesaba aylık en az 100, en fazla ise bin lira yatırılabiliyor. Gençler ödemelerini aylık ve 3'er aylık periyotlarda yapabiliyor.

ÇEYİZ HESABI NASIL AÇILIR?
Yukarıda sıraladığımız şartlara uyan her vatandaş kamu ve özel bankaların şubelerine giderek çeyiz hesabı açtırabilirler. TL dışındaki mevduatlarla ise çeyiz hesabı açılamıyor.

ÇEYİZ HESABI DESTEĞİ NE KADAR?
3 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 10’dan yüzde 20’ye, verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya;
4 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 15’ten yüzde 22’ye, verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya;
5 yıl ve üzerindeki sürede alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarıldı. 

ÇEYİZ HESABI NEDİR?
Çeyiz hesabı, müşterilerin tasarruf eğilimlerini artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan ve şartların sağlanması koşulu ile devlet katkısının da birikime eklenmesi ile toplumu tasarrufa teşvik eden bir üründür. Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat hesabı niteliğinde olan Çeyiz Hesabı, avantajlı faiz oranları ve yüzde 25’e varan devlet katkı modeli ile bugünden birikim yaparak evlilik döneminde rahat etmek isteyen henüz evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış gençler ve çocukları adına açılır. Hesap açtıran bireyler, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yaptıkları takdirde Devlet Katkısı ödemelerini alabilirler. En az 3 yıl da ödeme süresi göz önüne alındığında başvuru için 24 yaşını aşmamış olmak gerekiyor.

 

İletişim Başkanlığı'ndan '15 Temmuz Mehteri' paylaşımı

İletişim Başkanlığı'ndan '15 Temmuz Mehteri' paylaşımı

Görüntüler İstanbul'dan: Ne maske ne sosyal mesafe tedbirlerine uyuldu

Görüntüler İstanbul'dan: Ne maske ne sosyal mesafe tedbirlerine uyuldu

Tatile gitmeden mutlaka bakmanız gereken 6 cennet koyu

Tatile gitmeden mutlaka bakmanız gereken 6 cennet koyu

10 Temmuz TV reyting sonuçları yayında!

10 Temmuz TV reyting sonuçları yayında!