• $7,6385
  • €9,0841
  • 416.166
  • 1543.66
29 Ağustos 2012 Çarşamba 01:58 | Son Güncelleme:

Cengiz İnşaat, Bosna'yı Avrupa'ya bağlayacak

Cengiz İnşaat, Bosna'yı Avrupa'ya bağlayacak

Bosna Hersek'i diğer Avrupa ülkeleriyle bağlayacak olan koridor 5-C otoyolunun Lepenitsa-Suhodol arasındaki kısmını da Türk firması Cengiz İnşaat yapacak.Başkent Saraybosna'da, otoyolun en zor kısımlarından olan 5,5 kilometrelik bölüm için anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya, Bosna-Hersek Federasyonu Ulaşım ve İletişim Bakanı Enver Biyediç ile Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurul üyesi Asım Cengiz'in de katılımıyla, Bosna-Hersek Federasyonu Otoyolları Kamu Şirketi Müdürü Ensad Kariç ile Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Kemal Ünlüer imza koydu.

İmza törenine katılan Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Nikşiç, bugüne kadar yaptıkları katkılardan ve ortaya koydukları sonuçtan dolayı Cengiz İnşaat'a teşekkür etti.

Bosna-Hersek Federasyonu Otoyolları Kamu Şirketi Müdürü Ensad Kariç de Lepenitsa-Suhodol arasındaki bölümü kapsayan otoyolun toplam 5,5 kilometre uzunluğunda, maliyetinin de yaklaşık 80 milyon avro olduğunu söyledi. Kariç, otoyolun yapım masraflarının Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse edileceğini belirtti.

Cengiz İnşaat Genel Müdürü Kemal Ünlüer de bugün imzaladıkları anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ünlüer, 21 Mayıs'ta da yine aynı salonda imzalanan ilk anlaşmayı hatırlattı.

Daha önce anlaşmaya vardıkları Tarçin-Suhodol bölümündeki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Ünlüer, birkaç gün içerisinde vardiyalı sisteme geçip 24 saat çalışmaya başlayacaklarını bildirdi. Ünlüer, imzalanan Suhodol-Lepenitsa arasındaki bölümde de bir hafta içerisinde çalışmalara başlanacağını açıkladı.

Kemal Ünlüer, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki yakın ilişkinin bilincinde olduklarını, bu ilişkinin doğrudan elçisi olmaktan da memnuniyet duyduklarını söyledi.

Türk firması Cengiz İnşaat tarafından daha önce üstlenilen otoyolun Suhodol-Tarçın arasındaki tünellerle dolu 25 kilometrelik kısmının ise 115 milyon avroya mal olması ve 2014 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

 

<p>3-5 yaş arası çocuklarda internet kullanımının günde 1 saat olmasını belirten Uzman Psikolog Dery

Çocukların internet kullanımına nasıl sınır koyarım?

Tarihin sıfır noktası: Göbeklitepe dikkatleri üzerine çekmeyi sürdürüyor

Taşınabilir karavan tipi yayla evlere ilgi arttı!

Elektrikli traktör haziran ayında seri üretime başlıyor