• $9,2155
  • €10,7599
  • 527.883
  • 1432.8
22 Eylül 2021 Çarşamba 09:01 | Son Güncelleme:

Çanakkale Köprüsü'nde tarihi aşama! İki kıta arasında yürüyerek ilk geçiş

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü ‘kedi yolu'ndan 4 bin 608 metre yürüyerek geçti. Karaismailoğlu “Proje ile yılda 737 milyon liralık tasarruf sağlayacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü dün kedi yolundan yürüyerek geçti. Yürüyüş öncesi açıklama yapan Karaismailoğlu "Proje tamamlandığında yıllık zaman tasarruf tutarı 624 milyon liraya, akaryakıt tasarruf tutarı ise 113 milyon liraya ulaşacak. Kısaca her yıl toplam 737 milyon lira tasarruf sağlayacağız" dedi.

6 DAKİKADA GEÇİLECEK

Toplam 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu'nu trafiğe açtıklarını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti: "Köprü, 101 kilometre uzunluğundaki Malkara-Çanakkale Otoyolu'nun da hizmete girmesiyle Marmara Otoyol Entegrasyonu, tam anlamıyla sağlanacak. Köprü, feribotla 30 dakikada geçilen ancak bekleme süresiyle çoğu zaman saatler süren Çanakkale Boğazı'ndan geçişi, 6 dakikaya indirecek. Tamamlandığında yıllık 737 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Artık dur-kalk yapan, yakıt israfına ve hava kirliliğine neden olan araçlar olmayacak."

YENİ TEKNİKLERE İLHAM

Otoyolun, İstanbul-İzmir Otoyolu'na bağlanmasıyla İzmir, Aydın, Antalya'nın Avrupa ülkeleriyle arasındaki mesafesinin kısalacağını vurgulayan Karaismailoğlu, bunun turizmin gelişimine önayak olacağını aktardı. Türkiye'nin bütünsel kalkınma odaklı mobilite, dijitalleşme, lojistik dinamiklerle şekillenen bir süreci ulaşımın her modunda başarıyla yönettiğini belirten Karaismailoğlu "Köprü, kalkınmaya ciddi faydalar sağlayacak. Köprü, hem ülkemizde hem de dünyada yeni teknik atılımlara da ilham verecektir" dedi.

TABLİYELER 15 KASIM'DA BİTİYOR

Bakan Karaismailoğlu, Çanakkale 1915 Köprüsü'nün Anadolu kulesinde yaptığı açıklamada, "Son günlerini sayıyoruz, 15 Kasım itibarıyla çelik tabliyelerin kaynakları da bitmiş olacak. 18 Mart 2022 itibarıyla da projemizi halkımızın, vatandaşımızın hizmetine açmak için sabırsızlıkla çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu ayrıca, köprüde toplam 162 bin kilometre uzunluğunda yani dünyanın etrafında dört defa dönecek kadar çelik tel kullanıldığını da vurguladı.

GEÇİŞ ÜCRETİ 15 EURO

Köprüdeki 'kedi yolu'nu kullanarak, 4 bin 608 metre yürüyen Karaismailoğlu, geçiş ucreti için "Mevcut gemi tarifesinde otomobillerden 85 TL alınıyor. Köprü açıldığında da geçiş ücreti 15 euro olacak" dedi.

<p>Batı, CHP ve HDP,  Gezi ve 15 Temmuz davaları sanığı Osman  Kavala için seferber olmuş durumda.

Halk TV'nin Osman Kavala sevdası

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor