• $16,1962
  • €17,4148
  • 965.283
  • 2438.84
10 Kasım 2021 Çarşamba 07:51 | Son Güncelleme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin açıkladı: EYT için 50 yaş sınırı yok

EYT'de kapsamlı çalışma. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumuyla ilgili kapsamlı çalışma yaptıklarını duyurdu. Bilgin henüz maliyet ve kapsamları çalıştıklarını belirterek “Karar aşamasına gelince paylaşırız” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir süredir kamuoyu gündeminde olan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), 3600 ek gösterge ve asgari ücretle ilgili kapsamlı çalışma başlattıklarını duyurdu. Önceki günkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilgin, EYT konusunda bir çalışma olup olmadığının sorulması üzerine "Bu konular zaten işimiz, çalışıyoruz ama karar aşamasına gelince paylaşırız. Şu anda önümüzde olan konuların başında asgari ücret ve 3600 ek gösterge geliyor. Bakanlıkta bu calışmalarımız bitince başka bakanlıkları da ilgilendiriyor. Ancak o zaman kamuoyuyla paylaşacağız" dedi. Bilgin, EYT ile ilgili '50 yaş sınırı tartışılıyor, böyle bir çalışmanız var mı?' sorusuna da "Şu anda yaş vs. herhangi bir şeyi tartışmıyorum. Bütün bu konular gündemimizde. Henüz bakanlık bünyesinde ilgili maliyetleri ve kapsamları çalışıyoruz. Bunlar bitince ilgili bakanlıklar ve sendikalarla paylaşacağız" yanıtını verdi.

ALTERNATİFLER MASADA

Bilgin, asgari ücretten vergi alınmamasına ilişkin önerisinin anımsatılması üzerine de, "Bunun üzerinde de çalışıyoruz. Alternatif vergi modellerini değerlendiriyoruz. Alternatif düzenlemeleri inceliyoruz. Bazı vergilerin kalkması için yasal düzenleme gerekiyor" dedi.

ZAM, İŞÇİYİ GÜLÜMSETECEK

Bakan Bilgin, Zonguldak'ta Taşkömürü Kurumu işçileriyle bir araya geldi. Bilgin "Asgari ücrette hiç kimsenin endişesi olmasın. İşçi ve işveren sendikalarımızla bir araya gelerek insanlarımızı gülümsetecek bir rakama ulaşacağız" dedi.

ASGARİ ÜCRETİ 2500 KİŞİYE SORACAĞIZ

Bakan Bilgin, asgari ücret tespitine ilişkin kamuoyu araştırması yapıldığını belirterek, bu kapsamda çalışan sayısına göre işverenler, profesyonel yöneticiler, çalışan işçiler ve asgari ücret dışında maaşla çalışan kişilerle anketler yapılacağını ifade etti. Bilgin, "asgari ücretle iligli kamuoyu araştırması yapılacak 2500 kişiye soracağız. Sonuçlarını açıklayacağız" diye konuştu.

TÜRK-İŞ: ASGARİ ÜCRETİ 10 GÜNDE ÇÖZELİM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile birlikte Taşkömürü Kurumu işçileriyle buluşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bu sene toplumu tebessüm ettirecek bir asgari ücretin altına imza atmayı arzu ettiklerini bildirdi. Atalay "Bir arzum var; asgari ücret görüşmelerine aralık ayının başında başlıyoruz, sonunda sonlandırıyoruz. Toplumu bir ay germenin anlamı yok. Aralık ayının ilk 10 gününde komisyonları toplayalım, işçi ne alacağını bilsin, iş veren ne vereceğini bilsin" dedi.

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>Akşam TV 32 ülkeden sporcuların katıldığı 10. Uluslararası Fetih Kupası coşkusuna ortak oldu. Okç

Akşam TV 10. Uluslararası Fetih Kupası coşkusuna ortak oldu

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi