• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
23 Haziran 2020 Salı 11:00 | Son Güncelleme:

'Çakma altın' olarak adlandırılan Suriye altınına dikkat! Düğünlerde hediye olarak takılıyor

DHA

Altın fiyatlarının yükselmesiyle piyasada 'çakma altın' olarak bilinen fiyatı 10 ila 50 lira arasında değişen Suriye altını yaygınlaşmaya başladı. Özellikle normalleşme sürecine girilmesiyle düğün yapan çiftlere takılan bu altınlar ilk bakışta normalinden ayırt edilemiyor.

Türkiye'de normalleşme dönemine girilmesiyle gençler de düğün hazılırlıkları yapmaya başladı. Altın fiyatlarının yükselmesiyle piyasada 'çakma altın' olarak bilinen fiyatı 10 ila 50 lira arasında değişen Suriye altını yaygınlaşmaya başladı.

GELİN VE DAMADA SAHTE ALTIN TAKILIYOR

Düğün yapan çiftlere takılan altınların ilk bakışta ayırt edilemeyecek özelliklerde olduğunu söyleyen Kuyumcu Bülent Dalyan, ""Maddi durumu elverişli olmayan kişiler 'elleri boş kalmasın' diyerek gelin ve damada sahte altın takıyor. Tabi çiftlerin bunu ilk bakışta anlaması çok zor. Firmamıza geldiklerinde takılan altının sahte olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

SAHTE ALTIN GERÇEK ALTINDAN NASIL AYIRT EDİLİR?

Sahte altına yakından bakıldığında üzerindeki işçiliğin kendini belli ettiğini belirten Dalyan, "Eline aldığında diğer altınlara göre hafif kalır. Bir de üzerine herhangi bir metal ile kazınırsa boyası kalkar. Gerçek altın ne kadar kazınırsa kazınsın özelliğini kaybetmez" diye konuştu.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİNCE HANIMLAR BUNA YÖNELDİ

İmitasyon ürünler ve Suriye altını satışı da yapılan bir işyerinde çalışan Gamze Taraca, "Altın fiyatları çok yükselince hanımlar bu ürünlere yöneliyor. Fiyatları çok uygun, gerçeğinden ilk bakışta ayırt etmek çok zor. Ciddi miktarda satış yapıyoruz" dedi.

<p>Küresel salgın öncesi son gittiği şehrin Azerbaycan'ın başkenti Bakü olduğunu söyleyen

Bakü'deki maçın galibi kim?

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor