• $ 6,7852
  • € 7,4719
  • 374.417
  • 104954
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
18 Nisan 2019 Perşembe 08:00 | Son Güncelleme:

Büyük taşınmaya 2 ay simülasyonla hazırlık

‘Büyük göç’ başarıyla tamamlandı, İstanbul Havalimanı tam kapasite çalışmaya başladı. Peki taşınma operasyonunun perde arkasında neler yaşandı? İşte 2 ay simülasyon üzerinde hazırlanılan göçün ayrıntıları... 

Bülent ŞANLIKAN

Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınma operasyonunda yer alan Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş. Genel Müdürü Engin Kuzucu, “Önce senaryoyu yazdık, ardından filmi çektik” dedi. Taşınmayı 4 saat daha erken tamamladıklarını belirten Kuzucu, büyük göçün perde arkasını AKŞAM’a anlattı.  

LEGO GİBİ YERLEŞTİRİLDİ

Kuzucu, şöyle konuştu: "İki ay tüm senaryo üzerinde simülasyon çalışmalarımızı yaptık. Ekip arkadaşlarımızı bu senaryoya göre eğitime aldık. En küçük ayrıntısına kadar senaryoda yer aldı. Taşınacak parçaların belirlenmesinden sonra araç ekipmanımızı buna göre hazırladık. Tıpkı bir lego gibi treylerlerimize taşınacak parçalara göre ekleme, çıkarmalar yaptık. Bin 600 adet parçayı 23 TIR’la 203 seferde taşıdık."     

KAPALI YOLLAR HIZLANDIRDI

“Planımızda Basın Ekspres yolunun kapatılması yoktu” diyen Kuzucu, şunları söyledi: “Yolun kapatılması ciddi bir kolaylık yarattı. Bu da taşınmanın 4 saat erken tamamlanmasını sağladı. Atatürk Havalimanı'nın hepimiz için bir anısı vardı. Bu bizleri duygulandırdı ama taşınma işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olması da gururlandırdı.”

SIFIR KAZAYLA TAMAMLADIK

Engin Kuzucu, süreci anlatmaya şöyle devam etti: “Güvenlikte birinci konu; ekipmanları kullanacak arkadaşlarımız muhakkak eğitim alıyor. İş güvenliği sağlık ve çevre ile ilgili yarı bir departmanımız var. Burada 8 arkadaşımız çalışıyor bunlar yapılan işlerde güvenlikle alakalı eğitimler veriyor hem de saha kontrollerini yapıyor. Bizim için birinci öncelik sıfır kaza. Taşınma işlemini de bu güvenlik tedbirleri çerçevesinde sıfır kazayla tamamladık. AHL’nin taşınması bizim en medyatik taşımamız. Ancak bin 800 ton ağırlığındaki liman vincinin taşınmasından rüzgar santrallarının taşınması ve kurulumuna kadar farklı alanlarda büyük operasyonlara imza atıyoruz.” 

Her ekipman ayrı zorluktaydı

Operasyona katılanlar da süreci anlattı. Vinç Müdür Yardımcısı Fatih Mete, “AHL’deki yükleme operasyonu ve yeni havalimanındaki indirme operasyonundan sorumluydum. Aylar öncesinden hangi ekipmanın hangi vinçle indirileceğini belirledik. Güvenliği ön plana aldık, sorunsuz bir şekilde kaza yaşamadan tamamladık” dedi. Nakliye Müdür Yardımcısı Sercan Aşcı da, “Her ekipmanın kendine göre zorlukları oldu ama operasyonu 4-5 saat erken bitirdik” diye konuştu.


27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde, demokrasi şehitlerini rahmetle anıyoruz

27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde, demokrasi şehitlerini rahmetle anıyoruz

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

4 saatlik sokağa çıkma izni başladı! Objektife yansıyan kareler...

Türkiye'nin milli devi ''Fatih'' için geri sayım başladı