• $8,7765
  • €10,3175
  • 493.405
  • 1401.46
23 Aralık 2012 Pazar 04:40 | Son Güncelleme:

Bursa yüksek hızlı trene kavuşuyor

Bursa yüksek hızlı trene kavuşuyor

Bursa yüksek hızlı tren yolunun temeli törenle atıldı. Mudanya yolunda gerçekleştirilen törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım katıldı.

 

Bilecik'ten gelecek hızlı tren Bursa'yı Eskişehir, Ankara ve Konya'ya doğrudan bağlayacak. Bursa'yı tam 59 yıl aradan sonra hızlı trenle buluşturacak proje sayesinde Bursa-Ankara arası 2 saat 10 dakikaya düşecek. İstanbul-Bursa arasındaki seyahat süresi ise 2 saat 15 dakikaya kadar inecek. İhalesi 2010 yılında yapılan projenin 105 kilometrelik Bursa-Bilecik hattının 75 kilometrelik Bursa-Yenişehir etabının çalışmalarına böylece başlanmış oluyor. Halk oyunları gösterisi ile başlayan temel atma töreni açılış konuşmaları ile devam etti.

BURSA'NIN TREN ÖZLEMİNİ DİNDİRİYORUZ

Temel atma töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Bursa'nın 59 yıllık tren özlemini yüksek hızlı trenle dindirdikleri için mutlu olduklarını belirtti.  Karaman, bu hattın 250 kilometre hızla gidebilecek bir teknoloji ile yapılacağını, yolun yaklaşık 43 kilometrelik kısmının  viyadük ve köprülerden oluşacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yaptığı konuşmada Bursa için tarihi ve güzel bir gün yaşadıklarını vurguladı. Altepe,"Onlarca yıl beklediğimiz bu töreni gerçekleştiriyoruz. Tarih kenti Bursa ile Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'yı birleştiren projenin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayal denen şeyler gerçek oluyor." dedi.

Vali Şahabettin Harput, Bursa'nın rüya gibi bir gün yaşadığını dile getirdi. Harput, "Osmanlı'yı kuran ve ona 130 yıl başkentlik yapan Bursa, Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara ile buluşmasının, birleşmenin mutluluğunu yaşıyor. Bu olay 'bütün gelecekler yakındır' tabirine uygun olarak inşallah 3 yıl sonra bugün, temelini atacağımız bu eser açıldığında Bursa bir başka Bursa, Türkiye bir başka Türkiye olacaktır." ifadelerini kullandı.

DÜNYA HIZLI TRENLE TANIŞIRKEN BİZ BAŞBAKANLARI İDAM EDİYORDUK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  "Bursa ile demir yollarının vuslatı gerçekleşiyor. Bugün 59 yıllık hasret bitiyor. Bugün başkentler birleşiyor. Bugün ikinci Abdülhamid'in hayalleri ile Mustafa Kemal'in ideallerine sahip çıkılıyor. Yüksek hızlı tren Bursa'mıza hayırlı olsun." şeklinde konuştu. 

AK Parti olarak 10 yıldır iktidarda önemli reform ve icraatlara imza attıklarını belirten Bakan Çelik, şöyle devam etti: "Biz hiç bir ayrım yapmadan ülkenin her karış toprağına eşit ve adil hizmet götürme anlayışı ile hareket ettik. Bugün çok şükür Avrupa'da Türkiye hakkında çok şey anlatılıyor. Türkiye hakkında çok şey anlatılıyor. Bu tablo tarihinden güç alan geleceğin güçle Türkiye'sine inan bir başbakan ve onun ekibinin tablosudur. Etrafımızda doğuda iç savaşlar ve rejim kavgaları, batıda ise iflaslar ve karamsarlığın her tarafı kuşattığı bir coğrafya görülmekte. Bunun ortasında ise büyüyen, gelişen ve yatırımlar yapan bir Türkiye var. Medeniyet denen demir yolu ve hızlı tren için bir araya geldik." 

Gelişmiş ülkelerin 1960 yılına hızlı trenle tanıştığına değenin Bakan Faruk Çelik, "Dünya hızlı tenle buluşurken, dünya aya giderken o yıllarda biz nelerle meşgul olduk? Bir hatırlayın Japonya 1960 yıllarda hızlı trenle buluşurken bizi bakanları, başbakanları idam etmekle meşgulduk. Dünya 1970 yıl yılların başında aya gidiyordu biz nelerle meşgulduk? Biz bunları göz önünde bulundurmalıyız. Dünün Türkiye'si geride kaldı. Dün hızlı trenin türküleri söyleniyordu. 'Kara tren gecikir, belki hiç gelmez' deniyordu ama çok şükür kara tren geride kaldı, hızlı tren çok hızlı bir şekilde geliyor." şeklinde konuştu.

Çok yakın zamanda körfez geçişi ile İstanbul'a 45 dakikada geçileceğini kaydeden Bakan Çelik, Ulaştırma Bakanını Yıldırım'ın  bu konuyu gündeme getireceğine inandığını sözlerine ekledi. Bakan Faruk Çelik, Bursa'nın yakın zamanda Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olacağını sözlerine ekledi. 

CİHAN

 

<p>İstanbul Ümraniye'de ilk kapsamlı evcil hayvan parkı  kullanıma açıldı. Minik dostlarımız keyifli

Minik dostlara özel park alanı

Özkan Demir'in gözünden TEKNOFEST İstanbul Festivali

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Eylül 2021)

Lüfer tezgaha çıktı: İşte ilk fiyatlar