• $7,2807
  • €8,782
  • 405.496
  • 1527.45
31 Ocak 2021 Pazar 08:59 | Son Güncelleme:

Bu yönteme dikkat! Emlakçılardan "ucuz ev" oyunu!

Bu yönteme dikkat! Emlakçılardan "ucuz ev" oyunu!

Son dönemde ev alma niyetinde olan vatandaşların, emlakçılar tarafından ilan siteleri üzerinden dolandırıldığı ortaya çıktı. Düşük fiyatlı ilanlarla müşteriyi ofislere çeken emlakçılar, evin satıldığını belirterek yüksek fiyatlı diğer evler için pazarlığa başlıyor.

Emlakçılık sektöründe vatandaşları görüşmeye zorlayan danışmanlar yüksek fiyatlı evlerin alımına yönelik tüketicileri kandırdığı ortaya çıktı. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, Emlakçılık sektöründe yapılan yasal düzenlemelerle tüketicinin yanıltılmasının önüne geçilmesi hedeflendi ama kötü niyetli işletmeler kural tanımadı. Emlakçılara yetki belgesi şartı getirilirken, yanıltıcı ve sahte ilanlara yönelik yaptırım uygulanacağı açıklandı. Ekim ayında yayınlanan yönetmeliğe rağmen konut satışında sahtecilik hala sürüyor. Bugün en yaygın kullanılan portallarda yüzlerce gerçek dışı ilan var. Bu ilanların ortak noktası ise fiyat oyunu. Doğru olması imkansız olan cazip fiyatlarla tüketicinin ilgisini çekmeyi hedefleyen danışmanlar alıcıları görüşmeye zorluyor. Sonrasında ise 'o ev satıldı şuna bakalım' gibi yöntemlerle satışa ikna süreci başlıyor.

İSTANBUL'DA YENİ EV 90 BİN

Farklı kurumlara ait ilanları incelenerek alıcı gibi arandığında gerçek ortaya çıkıyor. İstanbul Esenyurt'ta 2+1 yeni bir dairenin fiyatı 107 bin lira olarak gösterilen ilanın emlakçısı aranarak "Yatırım için ev bakıyorum fiyat çok cazip, evin bir sorunu mu var?" diye sorulunca önce evin tapu teslim olduğu hiçbir sorunu olmadığı söyleniyor. Evin görülmek istendiği söylendiğinde ise "Pardon ilandaki fiyat o evin peşinatı toplam tutar 190 bin kalanı için kredi ya da senet yapalım" yanıtı alınıyor. Bu defa firmaya ilan sitesinde kendilerine ait 90 bin lira 125 bin lira değerinde başka evler olduğunu söylediğinde "Çok bilgi girişi var, sizin gördükleriniz eskiler. Ama sizinle tanışmak isteriz. Ofisimize gelirseniz başka seçenekleri konusunda bilgi veririm" yanıtı veriliyor. Yani amaç alıcının o ofise gitmesi, satış temsilcisi de bu konuda oldukça ısrarlı.

ÖNCE OFİSE GELİN

Yine aynı bölgede farklı bir firma aracılığıyla satılan 2+1, 104 bin lira değerinde ev için yapılan görüşmede de alınan yanıt aynı oldu; "Ofisimize gelin konuşalım." Direk satılan ev adresinde buluşma teklif edildiğinde ise "Bizim satış yöntemimiz bu. Önce ofiste görüşmek zorundayız" denildi.

ADRES VEREMEYİZ

Çekmeköy'deki yeni bitmiş 179 bin liraya ilana koyulan 2+1 daire için yapılan görüşmede de satış temsilcisine sorulan "İlanda binanın fotoğrafı yok, sadece evin içi var. Tam adres nedir" sorusuna, "Evlerimizin adresini ofise gelmeden vermiyoruz. Önce burada görüşme yapalım sonra açık adres verelim." yanıtı verildi.

YABANCIYI DA KANDIRIYORLAR

Esenyurt bölgesinde emlak danışmanlığı yapan Hıdır Bulmak, "Çok sayıda ilanda konulan fotoğraflar, fiyatlar doğru değil. Müşteri çekme oyunu. Bu yolla yabancı alıcılar da kandırılıyor" dedi. Beylikdüzü'ndeki bir uzman da 4-5 ofisin uzun süredir bu yolla çalıştığını belirtti ve şunları söyledi: "İlanlara bakınca Beylikdüzü yazıyor, oysa yer Esenyurt. Üstelik Esenyurt'ta bodrum kat dahi olsa 200 bin lira altına bir ev alamazsınız." Emlak danışmanı vatandaşlardan imza alınarak farklı yöntemlerle dolandırıldıklarını da ekledi. Çekmeköy'deki bir emlakçı ise ilanlardaki fiyatlara ev almanın mümkün olmadığını, en düşük fiyatın 300 bin lira olacağını söyledi.

YEM MODELİYLE BORÇLANDIRMA

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan ucuz fiyatla müşteri çekmek isteyen aracı kurumların hayali evler için ilana çıktığını belirtti. Akdoğan, "Buna yem modeli diyorlar. Amaç müşterinin emlak ofisine gelmesi. Gelince 'o ev az önce satıldı', ya da 'o ev sorunlu çıktı' gibi yalanlarla daha yüksek fiyatlı seçenekler sunuyorlar. Kimileri olmayan ev için kaparo alıyor ya da farklı yollarla müşteriyi borçlandırıyor. Alım satımın hareketli olduğu dönemde vurgun yapan sözde danışmalar da var. 'Biz inşaat da yapıyoruz' diyerek topraktan satmaya çalışanlar oluyor. Alıcı bu konuda çok dikkatli olmalı" diye konuştu. Ticaret Bakanlığı'nın sektör için yaptığı düzenlemeye değinen Akdoğan, denetime ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

TÜKETİCİ ŞİKÂYETÇİ

Tüketici şikayetlerinin yer aldığı bir site incelendiğinde emlak danışmalık şirketleri için çok sayıda şikayet görülüyor.

Bazıları şöyle;

Bu kişiler ilan sitelerine yükledikleri yalan yanlış bilgilerle sizi ofise çağırıyorlar, sonra o fiyata orada ev bulamazsınız diyor. Ya kardeşim ben o fiyatı görüp arıyorum ev yoksa neden koyup yanlış bilgi verip beni boş yere ofise çağırıyorsun.

Klasik emlakçı yanıltmaları. Siteye koyuyorlar güzel ilanı, ayaklarına çağırıyorlar gel gel yapıyorlar. Gittim, işe yaramaz ev sunuyorlar. Sonra gelin size daha pahalı evleri gösterelim dediler. Yani bu emlak firmaları artık piyasada kronikleşti.

Sırf müşteri çekmek için yalandan verdikleri ilanı yarım saat yol gittikten sonra öğrendik. Ne lokasyonu doğru, ne satış ofisi (emlakçılar halbuki), ne evin metrekaresi doğru belirtilmiş.

Esenyurt'ta fiyatı 119.500 TL olan evi görmeye gittik, A** beyin masasına oturduk. Biz ilanınız için aramıştık, geldik dedik. Bütçeniz ne kadar, kredi çekecek misiniz diye sordu. Hayır peşin alacağız, bütçemiz max. 130 bin TL dedik. O fiyata uygun yer yok dedi. Biz 119.500 TL'lik ilan için sözleşerek geldik ve bu fiyattan aşağı 6 ilan daha var deyince 'siz o ilanlara ne bakıyorsunuz onlar reklam amaçlı koyulmuş ilan, dükkana müşteri gelsin diye yapıyoruz' dedi.

İnternette ev ararken denk geldik ve bilgi almak için aradık, telefonda bilgi veremeyeceklerini söyleyip bizi ofislerine davet ettiler. Ofise gittiğimizde ilandaki daireyi göstermediler, iskanı olmadığını söylediler. Başka daire göstereceklerini ve göstermeden önce bir imza almaları gerektiğini söyleyip bizden imza aldılar. Bir miktar kaparo istediler ve biz de hesaplarına attık. Daha sonra gösterdikleri evle ilgili birkaç sorun çıktı ve biz almaktan vazgeçtik. Verdiğimiz kaparoyu geri istediğimizde vermeyeceklerini ve hatta üzerine daha fazla para istediler. Biz de ödemek zorunda kaldık ve attırdıkları imzadan dolayı hiçbir hak talep edemezken binlerce lira para kaybettik.


Haberin Özeti

Bazı emlak ofislerinin, ev alma niyetindeki vatandaşları ilan sitelerine koydukları sahte ilanlarla kandırdığı ortaya çıktı.

DETAY
• Doğru olması imkânsız olan cazip fiyatlarla tüketicinin ilgisini çekmeyi hedefleyen danışmanlar, alıcıları görüşmeye zorluyor.
• Bakmaya gittiği evin "satıldığı" ya da "satışa uygun olmadığı" söylenen vatandaşlara daha yüksek fiyatı evler sunuluyor.
• Yem modeli denilen dolandırıcılık kapsamında vatandaşlardan imza ya da kapora alınabiliyor.
• Çok sayıda mağdurdan biri şöyle konuştu:
"Esenyurt'ta fiyatı 119.500 TL olan evi görmeye gittik, X Bey'in masasına oturduk. 'Biz ilanınız için aramıştık, geldik' dedik. 'Bütçeniz ne kadar, kredi çekecek misiniz?' diye sordu. 'Hayır peşin alacağız, bütçemiz maksimum 130 bin TL' dedik. 'O fiyata uygun yer yok' dedi. 'Biz 119.500 TL'lik ilan için sözleşerek geldik ve bu fiyattan aşağı 6 ilan daha var' deyince 'Siz o ilanlara ne bakıyorsunuz, onlar reklam amaçlı koyulmuş ilan, dükkana müşteri gelsin diye yapıyoruz' dedi."
<p>Dünyaca ünlü bir markanın eski modeli Adriana Lima ve saltbea hareketi ile popüler olan Nusret Gö

Haftanın Magazin Başlıkları... Fahriye Evcen, Kuruluş Osman'da

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu