• $7,8158
  • €9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
20 Kasım 2016 Pazar 01:00 | Son Güncelleme:

Bu yıl Araplar hem yatırıma hem tatile gelecekler

Bu yıl Araplar hem yatırıma hem tatile gelecekler

Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid'le bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Stratejik kararlar aldık. Arap yatırımcı ve turist sayısında ciddi artış bekliyoruz" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, bu yıl Arap turist sayısı ve yatırımcı konusunda ciddi artış beklediklerini söyledi. Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid'la yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Avcı, görüşmede Arap ülkeleriyle Türkiye arasında özellikle kültür ve turizm alanındaki işbirliği çalışmalarının daha ileri aşamalara taşınması  konusunda bazı stratejik kararlar aldıklarını anlattı.

ELEKTrONİK FESTİVAL 

Bakan Avcı, şu bilgileri paylaştı: "Arap ve Türk gençlerinin, profesyonellerinin, öğrencilerinin yarışacağı bir elektronik turizm festivali düzenleyeceğiz. Bir bilgisayar oyunları yarışması yapacağız"

YATIRIMLARA GARANTİ

Bakan Nabi Avcı,  şöyle devam etti: "Türkiye'de turizm sektöründe son dönemdeki durgunlukları aşmak için yaptığımız teşvik tedbirlerinin içerisinde yabancı yatırımcı ve işletmeciler de var. Dolayısıyla Türk yatırımcıların da Arap ülkelerindeki yatırımlarıyla ilgili teşvik mekanizmaları var. Anlaşmanın getirdiği yenilik, karşılıklı yatırımların Arap Turizm Örgütü tarafından garanti altına alınması. Dolayısıyla artık yatırımcılar, her konuda Arap Turizm Örgütünün garantisi altında çalışacaklarının bilinciyle yatırımlarını artırabilecek."

Avrupa artık tatile gitmiyor 

Rusya'dan, Almanya'dan, İngiltere'den gelen misafirlerle ilgili durgunluğun aşılma yolunda da çalışmaların sürdüğünü anlatan Bakan Avcı, "Tüm dünyada daralma var. Avrupa'da insanlar tatile gitmemeye başladı. İnşallah 2017-2018'den itibaren açılmaya başlayacak" dedi.

Bursa'ya Arap Köyü

Bandar Fahad Al Fehaid, "Özellikle sağlık turizminde büyük bir potansiyel var. Suudi Arabistan bu sektörde yılda 27 milyar dolar gibi bir harcama yapıyor. Büyük ölçüde Türkiye kabul görüyor" dedi. Fahaid Bursa'da "Arap Turist Köyü" projesi için de işbirliklerinin devam ettiğini belirtti.

<h3><span>Akşam Gazetesi Yazarı Hikmet Genç konuyu şöyle değerlendirdi:</span></h3><p>Barış Y

CHP taciz ve tecavüz olaylarını neden örtbas etmek istiyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul güne sisle başladı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları