• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
18 Ağustos 2021 Çarşamba 07:29 | Son Güncelleme:

Bu kampüs 24 saat çalışacak! İstanbul Finans Merkezi'nin kalbinde sona yaklaşıldı

Bu kampüs 24 saat çalışacak! İstanbul Finans Merkezi'nin kalbinde sona yaklaşıldı

İstanbul'u finansta dünyayla rekabet edebilir konuma getirmeyi amaçlayan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin kalbi olacak SPK binasının % 88'i bitti.

İstanbul'un bölgesel ve küresel bir finans merkezi olmasını hedefleyen, 200 bin metrekare alan üzerine kurulan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (IUFM) projesi kapsamında inşa edilen SPK binası projesinin yüzde 88'i tamamlandı. Yapı ve Yapı A.Ş. tarafından son hızla devam eden SPK binası projesi, günün 24 saati yaşayan bir kampüs olma özelliğinde olan ve 25 bin kişiye istihdam yaratacak dev ölçekteki Finans Merkezinin kalbi olacak.

GÜNDE 90 BİN KİŞİLİK SİRKÜLASYON

IUFM projesinin; ülke ekonomisi için taşıdığı önemin yanında, Türkiye ve İstanbul için son derece prestijli, saygınlık kazandıracak bir proje olacağının altını çizen Yapı ve Yapı A.Ş. İş Geliştirme Direktörü Orkun Komutekir, sözlerine şöyle devam etti: "Yaklaşık 3,5 milyon metrekare inşaat alanına sahip İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin en büyük paydaşlarından biri olarak, 200 bin metrekare inşaat alanına sahip 24 ve 19 katlı iki kule ve 7'şer katlı otopark ve 6 katlı podyum binamız içinde dizayn edeceğimiz A sınıfı ofis standartlarında 190 adet ofis, 23 adet işyeri ile İstanbul'un dünya standartlarında yüksek kalitede ofis ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz. 50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi ve 11 bin sakiniyle günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölgede, iş ve alışveriş olanaklarıyla, kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşime dönüşecek. Finans Merkezi Projesi hayata geçirildiğinde, ülkemizde yeni istihdam olanakları yaratılmasına ve ekonomik büyümeye büyük katkı sağlayacaktır."

METRO DA GELİYOR

Projenin içerisinde ayrıca; Kadıköy-Kartal ile Üsküdar-Çekmeköy metro hatlarını birbirine bağlayan güzergâh üzerinde yer alıyor olması dolayısıyla, metro durakları da bulunacak.

OTEL VE KÜLTÜR MERKEZİ DE OLACAK

Genel olarak; konut, rekreasyon, sosyal donatı, kültür ve eğlence alanları ile çevrelenen bölgede konumlu IUFM projesinin tamamlanmasıyla, ofis, ticaret, kongre ve kültür merkezi, otel, konut, cami, polis ve itfaiye merkezi gibi fonksiyonlar da bölgede yaratılmış olacak.

3 MİLYAR TL'LİK DEV PROJE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda SPK binasının yapımına devam ettiklerini belirten Komutekir, 3 milyar lira yatırım maliyetli bu dev projeyle, dünyada örnek gösterilecek bir finans merkezinin İstanbul'a ekleneceğini belirtti. Komutekir, proje kapsamında, SPK, BDDK ile konut ve alışveriş merkezlerinin yer alacağını aktararak, bu sayede bölgenin, iş ve iş dışı yaşamın aynı mekânda konsolide olduğu büyük bir ekonomik yaşam ve varlık alanı olacağını kaydetti. Komutekir, bölgede Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası'nın da olacağını kaydetti.

<p>Pürüzsüz cilde sahip olmak kadınların en hassas olduğu noktalardan biri. Hava şartları, yanlış ku

Kışa girmeden pürüzsüz cildin sırrı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi