• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
17 Temmuz 2021 Cumartesi 18:42 | Son Güncelleme:

BOTAŞ'ın Marmara'daki bakım çalışması tam gaz

BOTAŞ'ın Marmara'daki bakım çalışması tam gaz

BOTAŞ'ın İstanbul Ambarlı-Pendik arasında, deniz tabanındaki 53 kilometrelik doğal gaz boru hattının bakım ve onarımı Yapı ve Yapı İnşaat tarafından sürdürülüyor. Proje 2023'te tamamlanacak.

Ulaşımdan altyapıya, konuttan ticaret merkezlerine kadar pek çok proje gerçekleştiren Yapı ve Yapı İnşaat'ın üstlendiği BOTAŞ'ın Marmara Denizi'ndeki doğal gaz boru hattının bakım çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Bu kapsamda Yapı ve Yapı İnşaat'ın İstanbul Ambarlı-Pendik kıyıları arasında, deniz tabanında bulunan 53 kilometrelik doğal gaz boru hattının bakım ve onarım faaliyetleri sürüyor. Yapı ve Yapı İnşaat'ın korozyona karşı önlemlerin en etkilisi olan katodik koruma çalışmasının yüzde 78'ini tamamladığı projenin, 2023 yılı son çeyreğinde bitirilmesi hedefleniyor.

ÖZEL DALGIÇ EKİBİ

Bakım çalışmaları, özel ekipmanlar ve sistemlerle donatılmış bilimsel operasyon gemisi, uzman teknik personel kadrosu, özel eğitimli dalgıç ekibiyle sağlanıyor. Yapı ve Yapı İnşaat İş Geliştirme Direktörü Orkun Komutekir, doğal gaz boru hattının korunmasıyla ilgili olarak, "Ulusal ve uluslararası yoğun bir gemicilik ve deniz ticareti faaliyetleri gerçekleştirilen Marmara Denizi'nin Ambarlı ile Pendik arasında Rusya-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı kapsamında BOTAŞ tarafından 1987 yılında deniz tabanına inşa edilen 30 inç çapında, toplam 53 kilometre uzunluğunda iki adet çelik doğal gaz boru hattı yer alıyor" ifadelerini kullandı.

DERİN TEMİZLİK YAPILDI

Orkun Komutekir, şu bilgileri paylaştı: "Projeyle deniz altında 80 metreye varan derinlikte moloz temizliği yapıldı. Güney boru hattı eski konumuna taşındı. 82 metre derinlikte iki adet geçiş yastığı konuldu. Mafsallı Prefabrik Hasır Beton Blok üretiminin yüzde 30'u tamamlandı. RV DERİNSU gemisinin proje sahasına mobilizasyonu, ekipman montajı, test ve kalibrasyonları tamamlandı."

HAT KORUMA ALTINA ALINACAK

Orkun Komutekir, denizin yaklaşık 100 metre derinliğinde, tabanda bulunan ve Türkiye ile Rusya arasındaki doğal gaz transferinin bir parçası olan Ambarlı-Pendik hattının olası bir felaketten korunmasının amaçlandığını kaydetti. Komutekir, tamamlanacak bu projeyle Türkiye için hem ticari hem siyasi önem taşıyan Marmara Denizi'nin tabanında bulunan doğal gaz boru hattının koruma altına alınacağını da sözlerine ekledi.

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor