• $7,7155
  • €9,0776
  • 469.396
  • 1145.24
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
10 Ağustos 2020 Pazartesi 07:58 | Son Güncelleme:

Bor havayı da temizleyecek

Bor havayı da temizleyecek
- OSMAN NURİ CERİT

El dezenfektanı BOREL'den sonra BORTAM'ın da üretimi başladı. Bakan Dönmez BORTAM'ın ortamdaki bakteri ve virüsleri yok edeceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ‘Bordan gelen hijyen’ sloganıyla Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında üretilen antibakteriyel el dezenfektanı BOREL’den sonra ortam ve yüzey dezenfektanı BORTAM da piyasaya çıkıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor madenin de içinde olduğu ortam ve yüzey dezenfektanı BORTAM’ın Ar-Ge sürecinin tamamlandığını belirterek seri üretime başlandığını açıkladı.

STANDARTLARIN ÜZERİNDE

Dönmez “El hijyeni sağlayan BOREL’den sonra, şimdi de ortam ve yüzey dezenfektanı BORTAM’ın üretimine başlıyoruz. Aerosol formda üretilecek olan BORTAM, ortamdaki bakteri ve virüsleri yok ederek ortamı sterilize edecek. Yeni normal dönemde kalabalık ortamlarda; toplu taşıma araçlarında, iş yerlerinde, okul ve evlerimizde rahatlıkla kullanabileceğiz. İnsan sağlığına zararı olmayan, hijyenik bir ürün. Standartların belirlemiş olduğu antimikrobiyal etki değerlerine göre elde edilen sonuç istenilen değerlerin çok üzerinde” dedi.

VİRÜSE ETKİSİ KANITLANDI

Dönmez, “Bor madeninin antibakteriyel ve antiviral özelliği biliniyor. Bor bileşiklerinin virüslere karşı etkili oldukları bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir” dedi.

YENİ BOR İÇERİKLİ ÜRÜNLER YOLDA

Bakan Dönmez, bor içerikli yeni ürünlerin yıl sonunda tanıtımını gerçekleştireceklerini belirtti. Dönmez, “Bor madeninden üretilen, mutfaklarda kullanılacak hijyen ürünlerini vatandaşlarımızla buluşturacağız. Ülkemizin kaynaklarını en verimli şekilde, kaliteden ödün vermeden, emsalleriyle rekabet edecek, ihracatını da yapabilecek kapasitede üreteceğiz” dedi. Antibakteriyel özelliğe sahip bor madeninden ilk olarak 2019 Ocak ayında temizlik ürünü BORON üretilmişti. 2019’un son aylarında Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılan Kovid-19’a karşı ise nisan ayında BOREL’in üretimi yapılmıştı. 

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>Süperstar Ajda Pekkan

Süperstar Ajda Pekkan ve Hakan Altun aşk mı yaşıyor? İlk açıklama geldi!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

300 bin ruhsatsız silah böyle imha edildi

Yıldırım-7 Narko-Terörizmle Mücadele Operasyonu'nda 4 ton esrar ele geçirildi