• $7,1993
  • €8,8157
  • 414.965
  • 1494.74
28 Ağustos 2012 Salı 11:18 | Son Güncelleme:

Bölgenin en büyüğü olmayı hedefleyen Ünlü&Co önce Irak ve Mısır'a odaklandı

Bölgenin en büyüğü olmayı hedefleyen Ünlü&Co önce Irak ve Mısır'a odaklandı

Güney Afrikalı ortağı Standard Bank'ın hisselerini alan, yabancı ortağının hissesini yüzde 25'e düşüren ve şirketin ismini de Ünlü & Co olarak değiştiren Mahmut Ünlü, 'Hedefimiz sadece Türkiye değil. İçinde bulunduğumuz coğrafyada yerel yatırım bankasına ihtiyaç var. Biz, bölgenin en büyük yatırım bankası olmak istiyoruz Irak ve Mısır'a odaklandık' dedi

EKONOMİ SERVİSİ

Yılda 1-2 milyar dolarlık satın alma ve birleşme işine aracılık eden Ünlü & Co'nun hedefi başta Irak ve Mısır'a odaklanarak bölgedeki en büyük yatırım bankasını olmak. Ünlü & Co'nun Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, ortaklık yapısındaki değişikliğin ardından faaliyetlerini iki ana çatı altında topladıklarını ifade ederken yatırım bankacılığı ve portföy yönetiminin de içinde yer aldığı varlık yönetimine ağırlık verdiklerini açıkladı.  Varlık yönetimi çatısı altında ikinci fonlarını bu yılın eylül ayında kurmayı hedeflediklerini açıklayan Ünlü, bu fonun tutarının 500 milyon dolar seviyesinde olacağını belirtti. Ünlü büyüyen sektörlere ilgili olmak istediklerini yine bir önceki fonda olduğu gibi perakende sektörünün radarlarına girdiğini ifade etti. Mahmut Ünlü, ayrıca önümüzdeki yıllarda 1 milyar dolarlık bir altyapı fonu kurmayı istediklerini söyledi. Ünlü & Co, gelecek dönemlerde ise 200-250 milyon dolarlık özel fırsatlar gayrimenkul fonu, 100-150 milyon dolarlık tarım fonu ve 100 milyon dolarlık mezzanine fonu kurmayı planlıyor. Geçen yıl 72.4 milyon lira ciro ve 21.7 milyon lira net kar açıklayan şirkette Mahmut Ünlü bir süre önce Güney Afrikalı ortağı Standard Bank'ın elindeki hisselerin bir bölümünü geri almış ve yabancı ortağının payı yüzde 25'e gerilemişti. Mahmut Ünlü bu kararın tamamen stratejik olarak algılanması gerektiğini belirtti.

HEDEF BÖLGENİN YATIRIM BANKASI
BÜYÜME hedefleriyle ilgili de bilgi veren Mahmut Ünlü, 'Üç tane ana hedefim var. Önümüzdeki üç yıl içinde, varlık yönetim tarafında yeni fonlar kurmak suretiyle büyüme öngörüyoruz. Yatırım bankası platformu oluşturarak risk alımıyla ilgili platform oluşturmak istiyoruz. İki tane hedef ülkemiz var. Bir tanesi Irak, diğeri de Mısır. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri ve Körfez ülkelerinde de plasman ofisi oluşturmayı düşünüyoruz. Sadece Türkiye'nin değil, bölgenin en büyük yatırım bankasını oluşturma isteğindeyim. Bu bölgede yerel yatırım bankasına ihtiyaç var' dedi.

Alacak tahsilatı işinde de başarılıyız
BANKALARIN tahsil edemediği alacaklarını devralarak 'alacak satışı' işine girdiklerini de anlatan Mahmut Ünlü 'Bu konuda piyasanın önde gelenleri arasındayız. Elimizde 5-6 bankadan devraldığımız borçlar var. Bankalar zaten umudu kestikleri alacaklarını satışa çıkarıyor. Artık zarar hanesine yazdığı alacağı sattığında bir miktar kar yazma şansı elde ediyor. Örneğin ortada 100 liralık alacak var. Bu rakam diyelim ki 100 liralık da faiz alacağıyla birlikte bankanın 200 liralık tahsil edemediği alacağı var. Biz bunu bankadan 20-25 liraya alıyoruz. 20-25 liranın üstünde tahsilat yaptığımızda da bu bizim kazancımız oluyor.

5 girişimciye ortak oldu
MAHMUT Ünlü, teknoloji şirketlerine yatırım yapan bir fonda kurduklarını belirtirken bunun ortaklarının Numan Numan ve Emre Kurttepeli olduğunu ifade etti. Ünlü, bu fon ile Butigo.com, hazinem.com, kebabdünyasi.com ve balerin.com'a da ortak olduklarını ifade etti. Bu ortaklıkların yüzde 25 ile sınırlı olduğunu belirten Ünlü mobil ve yazılım alanıyla da ilgilendiklerini belirti.
 

<p>Sıcaklıkların yurt genelinde mevsim normallerinde seyrettiğini belirten Yusuf Ziya Yavuz şunları

Meteoroloji'den yağış ve çiğ uyarısı!

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti

Üniversitede üretildi! Kilosu 4 bin liraya kadar çıkıyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (25 Şubat 2021)