• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
27 Ağustos 2021 Cuma 08:28 | Son Güncelleme:

Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart: Türkiye önemli güç STA'yı genişleteceğiz

Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart: Türkiye önemli güç STA'yı genişleteceğiz

Türkiye'nin önemli bir güç ve çok cazip bir pazar olduğuna dikkat çeken Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart, “Gelecek yıl daha kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması'nı müzakere edeceğiz” dedi.

Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart, Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) devam eden ikili ticareti teminat altına almak adına önemli olduğunu belirterek, "Hem Türk hükümeti hem de biz ticari iş birliğini güçlendirmek için yeni alanlar geliştirmenin çok büyük potansiyeli olduğuna inanıyoruz. İşte bu yüzden gelecek yıl daha kapsamlı bir STA'yı müzakere edeceğiz" dedi. Stuart, AB ile anlaşmanın ardından Türkiye ile STA yapmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade ederek, 2019'a kadar son 10 yılda ticaret hacminin yüzde 70 büyüdüğünü ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar sterline ulaştığını söyledi.

İHRACAT ARTIYOR

Stuart, Türkiye'nin önemli bir güç olduğunu belirterek, "Türkiye'nin ihracatının önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Türk halkının azmi görülmeye değer. Tüm alanlarda zenginleşiyor ve daha uluslararası hale geliyor. Türkiye çok cazip bir pazar. İşte bu yüzden Türkiye'de yatırım yapan çok sayıda büyük İngiliz oyuncu görüyoruz, gelecekte daha fazlasını yapmaları için onları teşvik edeceğim" dedi. Stuart, Türkiye'de iş yapan İngiliz firmalarının çok fazla uzmanlığı bulunduğunu, Türkiye ile birlikte yapabilecekleri daha çok şey olduğunu düşündüklerini, Türkiye tarafında da insansız hava araçları ve otonom sistemler alanında büyük bir uzmanlık olduğunu, bu nedenle ortaklıkların sadece hükümet düzeyinde değil, aynı zamanda işletmeler arasında da teşvik edilmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi. Stuart, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim ve korumacılıkta artış olduğuna dikkati çekerek, "Ticaret engellerini azaltmanın her iki tarafın da refahını artıracağına inanıyoruz" diye konuştu.

'İLERİ MÜHENDİSLİK' ÖVGÜSÜ

Graham Stuart, şöyle devam etti: "Türkiye'de ileri mühendislik alanında çok iyi işlerin yapıldığını görüyorum. TOGG'u ziyaret ettim, oradaki ekiple tanıştım. Dünya lideri olabilecek bir şekilde hibrit teknoloji kullanan bir roket şirketi ve uzay ajansı Delta V'nin başkanıyla tanıştım. Mevcut üretim ve geleceğin teknolojisinin o kadar çok alanı var ki bence bu alanlarda Birleşik Krallık'ın yüksek teknoloji kapasitesiyle Türk girişimciliği ve becerisinin birleşimi çok daha fazlasını yapabileceğimiz anlamına geliyor. İkili ticaret hacminin gelecek yıllarda büyüyeceğinden eminim."

TÜRK FİRMALARI BEKLİYORUZ

Büyük Türk firmalarının Birleşik Krallık'a yatırım yapma arzularını görmekten dolayı mutlu olduğunu ifade eden Stuart, şunları kaydetti: "Türk firmalarının küreselleşebileceği eşi benzeri olmayan bir üs olduğumuzu düşünüyorum. Birleşik Krallık'ta küresel pazarlara erişiminizin yanı sıra dünyanın önde gelen sınır ötesi finans merkezine erişiminiz de olur."

<p>Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli açıklamaları... Çin-ABD  arasında soğuk savaş kapıda mı? Asya-Pas

Putin enerji kozunu silah olarak kullanabilir mi?

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor