• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
23 Ağustos 2021 Pazartesi 07:41 | Son Güncelleme:

Bireysel emeklilik fonları artık tek bir platformda alınıp satılabilecek

Bireysel emeklilik fonları artık tek bir platformda alınıp satılabilecek

Takasbank sunduğu hizmetlere bir yenisini daha ekledi.

TEFAS platformu başta olmak üzere birçok platformu ve piyasayı işleten ve yenilikçi hizmetlerini hayata geçiren Takasbank, 18 yıldır saklama hizmeti sunduğu Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yer alan emeklilik yatırım fonlarının, fon kurucusu emeklilik şirketi tarafından diğer emeklilik şirketleri katılımcılarına satılmasına, geri alınmasına imkân sağlayan BEFAS Platformu'nu, 01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle hizmete sundu.

BEFAS sayesinde BES katılımcıları artık diledikleri bireysel emeklilik fonları arasında özgürce seçim yapabileceklerdir.

BEFAS İLE KATILIMCILARIN BES'TEKİ GETİRİLERİ ARTACAK

Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Avşar R. Sungurlu, "BEFAS Platformu sayesinde Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcıları platformda işlem gören fonlardan dilediklerini, katılımcı sözleşmelerinin bulunduğu emeklilik şirketlerini değiştirmeden, mevcut şirketleri aracılığı ile alıp, satabileceklerdir. Bu sayede emeklilik şirketlerinin, bir taraftan katılımcılarını muhafaza ederken diğer taraftan kurucusu oldukları fonların performansını arttırmak üzere azami özeni göstereceklerini ve bunun BES katılımcılarına getiri artışı olarak yansımasını beklediklerini" ifade etti.

Sungurlu, "Emeklilik birikimlerini BEFAS üzerinden sunulan fonlara yönlendirmek isteyen katılımcıların; birikim tutarı veya oranı hususlarında herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan fon seçimi yapabileceklerini" sözlerine ekledi.

Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Avşar R. Sungurlu

FONLAR ARASI GEÇİŞ KOLAYLAŞIYOR, MALİYETLER AYNI KALIYOR, MALİYETLER AYNI KALIYOR

Sungurlu, "Bireysel emeklilik katılımcıları, sözleşmelerinin bulunduğu şirketin internet veya mobil uygulamaları üzerinden, katkı payının ve mevcut birikimlerinin BEFAS Platformu'nda işlem gören fonlara yönlendirilmesi talebini kolaylıkla iletebileceklerini" belirtti.

TEFAS BİLGİLENDİRME PLATFORMU DETAYLI ANALİZ İMKÂNI SUNUYOR

TEFAS Fon Bilgilendirme Platformu'nda (www.tefas.gov.tr), yatırım fonlarının yanı sıra emeklilik yatırım fonlarına ilişkin veriler de yayınlanmaktadır. Platform sayesinde vatandaşlarımız emeklilik yatırım fonlarının da detaylı analizlerinin yapabilmektedir. TEFAS Fon Bilgilendirme Platformu'nun fon karşılaştırma özelliği ile katılımcıların; getiri bazlı, yönetim ücreti ve büyüklük bazlı, ya da sadece herhangi bir şirkete ait olan bireysel emeklilik fonlarının farklı zaman aralıklarına göre görüntüleyebilmekte ve karşılaştırma yapabilmekte olduğunu ifade eden Takasbank Genel Müdürü Sungurlu, vatandaşlarımızın daha detaylı bilgiyi www.takasbank.com.tr ve www.tefas.gov.tr web sitelerinden edinebileceklerini söyledi.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi