• $ 6,8612
  • € 7,7521
  • 392.135
  • 115748
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Şubat 2020 Çarşamba 09:30 | Son Güncelleme:

Fas'tan BİM'e kapatma tehdidi: Sattığınız ürünlerin en az yarısını buradan tedarik edin

Fas Ticaret Bakanı Elalamy, BİM'in sattığı ürünlerin en az yarısını ülkeden tedarik etmemesi durumunda şirketin Fas'taki mağazalarını kapatabileceklerini söyledi. Elalamy, "Türkiye'nin desteğiyle Fas'a yatırım yapıyorlar, mağaza açtıkları yerlerde 60 dükkan kapanıyor." dedi.

Fas Ticaret Bakanı Moulay Hafid Elalamy, market zinciri BİM'den "sattığı malların en az yarısını ülke içinden tedarik etmesini istediklerini, aksi takdirde BİM mağazalarının kapatılabileceğini" söyledi.

Habertürk'ün Reuters'e dayandırdığı habere göre, Türkiye ile 2 milyar dolarlık ticaret açığı olan Fas, bu açığın büyük bölümünün Türkiye ile 2004 yılında yaptığı serbest ticaret anlaşmasından kaynaklandığını düşünüyor. Ankara ile Rabat yönetimlerinden yetkililer, anlaşmanın tadil edilmesi için görüşmeler yürütülüyor.

"60 DÜKKAN KAPANIYOR"

Fas Ticaret Bakanı Moulay Hafid Elalamy dün parlamenterlere yaptığı açıklamada, BİM hakkında, "Türkiye'nin desteğiyle Fas'a yatırım yapıyorlar, mağaza açtıkları yerlerde 60 dükkan kapanıyor." dedi. Elalamy serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili şikayetlerini Türkiye'nin gözden geçireceğini ifade etti.

Anlaşmayla ilgili sorunların birkaç hafta içinde çözülmesini beklediğini söyleyen Elalamy, uzlaşı sağlanamazsa anlaşmadan vazgeçeceklerini ifade etti.

Japonya'yı sel vurdu: 13 kişi kayıp

Japonya'yı sel vurdu: 13 kişi kayıp

Mersin'de lisenin kimya laboratuvarındaki patlamada 2 öğretmen yaralandı

Mersin'de lisenin kimya laboratuvarındaki patlamada 2 öğretmen yaralandı

Somali'de bomba yüklü araçla saldırı

Somali'de bomba yüklü araçla saldırı

Mardin'de kimyasal patlayıcı ve patlayıcı düzenekleri ele ge�

Mardin'de kimyasal patlayıcı ve patlayıcı düzenekleri ele geçirildi