• $8,084
  • €9,7345
  • 461.797
  • 1393.63
23 Mart 2021 Salı 07:00 | Son Güncelleme:

Belediyelere dönüşüm için 3 milyar lira bütçe

Belediyelere dönüşüm için 3 milyar lira bütçe
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

İller Bankası belediyelerin kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırması için bu yıl 3 milyar lira finansman ayırdı. Belediyeler yüzde 50'ye varan indirimli kredi için İlbank'a başvuru yapabilecek.

Türkiye genelinde bin 473 yerel yönetim birimine proje ve finansman hizmeti veren İller Bankası, Türkiye için iki stratejik konuda harekete geçti. Kentsel dönüşüm ve su kaynakları konularında çözüm odaklı adımlar atan banka, imkanlarını da bu doğrultuda seferber ediyor. "81 ilimizin tamamına kentsel dönüşümde kredi ve hibe imkanı sunuyoruz" diyen İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük, bankanın dönüşüm kredisi için bütçeden ayırdığı payın bu yıl 3 milyar lira olduğunu, kentsel dönüşüme istekli belediyelerin ihtiyaç duymaları halinde İlbank'a başvurabileceğini söyledi.

%50 İNDİRİM, 7 YIL VADE

Üç belediyeye kredi kullandırdıklarını belirten Büyük, sayının bu yıl artmasını bekliyor. Konuyla ilgili çalışma yapan belediyeler olduğunu anlatan Büyük, tüm talepleri değerlendireceklerini ve uygun görünen projelere kredinin faizinde yüzde 50'ye varan indirim uygulayacaklarını aktardı. Faiz desteğinin yanı sıra belediyelere 7 yıla varan uzun vade desteği de sunuluyor. Kentsel dönüşüm talebinde bulunacak olan belediyelerde kredinin geri ödenme gücü belirleyici olacak. Bir belediyenin kredi talebinde bulunduğu zaman kredibilitesine baktıklarına dikkat çeken Büyük, "Belediyelerin gelir ve gider dengesini inceliyoruz. Bizden daha önceden kredi kullandı mı, kamuya borcu var mı ödeme gücü bulunuyor mu diye bakıyoruz ve uygunsa talep ettiği krediyi tahsis ediyoruz. Alacaklarımızı da ona gelen ve bizde toplanan paylardan tahsil ediyoruz. Yani bizim verdiğimiz kredilerde ödenmeme riski yok" dedi. Büyük, dönüşümle ilgili farklı modeller üzerinde de çalışmalar yürütüldüğü bilgisini de paylaştı. Yerel yönetimlerin proje bazlı talepleri olduğuna da dikkat çeken Büyük, "Şu anda Türkiye'deki yerel yönetimlerin bizden talep ettikleri rakam 15 milyar lira civarında" ifadelerini kullandı.

İFM'NİN ALTYAPISINDA GECİKME OLMAYACAK

İstanbul Finans Merkezi'nde (İFM) tüm paydaşlar kendi binalarını yaparken, bunun dışındaki tüm altlapıyı ise İlbank yapıyor. Yusuf Büyük, kendilerinin yürüttüğü işlerde hiçbir gecikme olmayacağını ifade etti. Diğer taraftan bankanın gelecek dönem hedefleri arasında Bürüksel'de bir ofis kurmak ve altyapı GYO şirketi kurmak da var. Yusuf Büyük, "Bankanın alt yapı GYO şirketi kurması da ülkeye döviz girdisi açısından çok önemli. Türk Cumhuriyetleri, Arnavutluk, Fas ve Suudi Arabistan Cidde gibi yerlerde kuracağımız şirketle çok rahat iş alabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL ARAZİLERİ İHALEYE ÇIKIYOR

Bankanın gelir getirici kalemleri arasında gayrimenkul alım satımı da bulunuyor. Son 3 yılın gelir bilançosu 4.5 milyar lira olarak hesaplanıyor. Birçok ilde gayrimenkulleri bulunan bankanın yakın zamanda çıkacağı yeni ihaleler de bekleniyor. Yeni ihalelerin büyüklüğü 1 milyar lira civarında. Bankanın İstanbul'da Ataşehir, yeni Galatasaray stadının yanı ve Zeytinburnu olmak üzere birçok yerde arazi stoku bulunuyor.

<p><strong>Süper Lig'in 35. haftasında Fenerbahçe deplasmanda son şampiyon Medipol Başakşehir'e konu

Başakşehir - Fenerbahçe Maç Yorumu

Jandarmaya Gövde Destekli Kalkan Taşıma Sistemi teslim edildi

NASA'nın Mars'taki helikopteri 'Ingenuity' ilk uçuşunu yaptı

2 bin yıllık Roma yolu gün yüzüne çıkarılıyor