• $7,5323
  • €9,0098
  • 411.364
  • 1537.28
30 Ağustos 2012 Perşembe 11:01 | Son Güncelleme:

BDDK, altında yeni bir 'yastık kavgası' çıkardı

BDDK, altında yeni bir 'yastık kavgası' çıkardı

Fiyatlardaki sert yükselişle adından söz ettiren altın, şimdi de kuyumcu-banka kavgası çıkardı. Kuyumcular, BDDK'nın 'bankalar da Cumhuriyet ve ziynet satabilir' açıklamasına ateş püskürüyor

ANKARA Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, bankaların altın satmasıyla ilgili düzenlemeyi eleştirerek, 'Çarpık bir anlayış' dedi. Çavuşculu, BDDK tarafından bankalarca altın alım ve satımını öngören yönetmelik taslağının hazırlanma amacının anlaşılamadığını belirterek, bu taslağın hazırlanması aşamasında sektörden görüş alınmadığını söyledi. Bankaların piyasada olduğu tahmin edilen 5 bin ton altını ekonomiye kazandırmak amacıyla toplamaya başladığını anımsatan Çavuşculu, 'Bankalar, vatandaşın altınlarını almak için, kampanya başlatmıştı. Bankalar, vatandaşın elindeki altını aldılar. Ekonomiye kazandıracağız denilen altın şimdi satılıyor' diye konuştu.

BDDK bankalar için taslak çıkardı
BDDK taslağı yürürlüğe girerse, bankalar, kıymetli madenler borsalarında işlem gören ve nitelikleri Hazine Müsteşarlığı veya İstanbul Altın Borsası tarafından belirlenen ya da bu standartlara ve niteliklere uygunluğu bakımından, üretildikleri rafineriler itibarıyla kabul edilebilirlikleri İstanbul Altın Borsası'nca teyit  edilen kıymetli madenlerin alım satımını yapabilecek.

Önce topladılar şimdi satıyorlar
EKONOMİYE kazandırmak için vatandaşın elindeki altınları toplayan bankaların, altın satmaya başlamalarının çelişkili olduğuna dikkati çeken Çavuşculu, 'Hani 5 bin ton yastık altındaki atıl altını ekonomiye kazandıracaktınız. Ne oldu da 'biz, size altın satalım' diyorsunuz. Bırakın kuyumcular altın satsın, bankalar da bankacılık yapsın. Bankaya giden insanlar, banka işlemleri sırasında sıra beklemekten ve yapılan işlemlerden ücret alınmasından rahatsız. Bankalar altın satışında başarısız olur' dedi.

<p>İlk etapta atışlarda biraz başarısız olsa da eğitimini  alarak ve kurallara uyarak gerçekleştirdi

Bordo berelinin poligon macerası Zeki Gümüş'le Rastgele'de

Ünlülerin başına gelen korkunç saldırı olayları

Bu yiyecekleri tüketirken dikkat! Bağımlılık yapıyor

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı