• $7,4627
  • €9,0317
  • 437.81
  • 1524.49
19 Eylül 2020 Cumartesi 14:11 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan Kuzey Marmara Otoyolu açılışında konuştu: 595 milyon lira tasarruf sağlayacak

Başkan Erdoğan Kuzey Marmara Otoyolu açılışında konuştu: 595 milyon lira tasarruf sağlayacak

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin beşinci kısım açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Kuzey Marmara Otoyolu'nun en uçtan başlayıp 400 kilometre uzunluğunda bir proje olduğunu belirten Erdoğan, "Buradan edeceğimiz tasarruf 595 milyon liralık bir rakamı bulacaktır" ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Gebze-İzmit otoyolunun açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Otoyolun ülkeye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Kuzey Marmara Otoyolu en uçtan başlayıp 400 kilometre uzunluğundaki büyük bir projedir." ifadelerini kullandı.

"İFTİHAR VERİCİ BİR ESERDİR"

Kuzey Marmara Otoyolunun İstanbul’un batısındaki en uç noktasından başlayıp Kocaeli ve Sakarya’ya kadar uzandığını belirten Başkan Erdoğan, otoyolun inşaatının biten kesimlerinin 2016’dan bu yana peyderpey açıldığını bildirdi. Açılan bölümle ilgili Erdoğan, "Bu bölüm dahi tek başına iftihar verici bir eserdir" dedi.

İstanbul İzmir otoyolu Osmangazi köprüsüyle birlikte bölgede hizmete sunulan bir diğer önemli eser olduğunu söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yol 2X4’tür yani dört gidiş dört geliştir. Her zaman söylüyorum yol medeniyettir. Yolları olmayan ülkeyseniz medeniyetten bahsedemezsiniz. Ancak bu şekilde yollara sahipseniz medeniyet yarışında sizi kolay kolay kimse yakalayamaz."

"595 MİLYON LİRA KATKI SAĞLAYACAK"

"Tabi bu durum aynı zamana İstanbul-Ankara güzergahının en sıkışık kesiminin rahatlaması anlamına geliyor" diyen Başkan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bayram tatili gibi dönemlerde araç trafikleri tarihi karışacaktır. Bu güzergahın yıllık katkısı vakitten 270 milyon lira akaryakıttan 317 milyon lira emisyon salınımın azaltmasında 8 milyon olmak üzere 595 milyon lirayı bulacaktır."

Yol, elektrik, içme suyu, atık su gibi alt yapı hizmetleriyle mimari eserlerin medeniyet göstergesi olduğunu belirten Başkan Erdoğan, "Medeniyet unsurları bu altyapı üzerinde yükselir." dedi.

"ASIRLIK UYANIŞIMIZI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Suriye’den Libya’ya Doğu Akdeniz’den Karadeniz’e kadar geniş bir alanda verilen mücadelenin başarıya ulaşmasının hayati bir öneme sahip olduğunu söyleyen Başkan Erdoğan, "Türkiye’yi yeniden kendi iç meseleleriyle boğuşan bir ülke haline getirerek asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar." ifadelerine yer verdi.

"ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİ HER KESİMİ MEMNUN EDEN BİR BÜYÜME ORANIYLA KAPATACAĞIZ"

Türkiye'nin salgından en az etkilenen ülkeler arasında olduğu bilgisini veren Başkan Erdoğan, yılın üçüncü çeyreğinde üretmeye devam ederek salgının etkilerinin önemli bir kısmınının geride kaldığını kaydetti.

"Göstergeler sadece 2. çeyreğe değil geçen senenin bile üzerinde olumlu gelişmelere işaret ediyor" diyen Başkan Erdoğan, sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

"İmalat sanayi üretiminde yıllık 5,1 artış memnun edici. 2 ayda mevsim etkisinden arındırılmış istihdamımız yarım milyon arttı. İnşallah 3. çeyreği her kesimi memnun eden bir büyüme oranıyla kapatacağız. Bu durumdan ülkemizin kredi notunu düşürmek için pusuda bekleyen kredi derecelendirme kuruluşlarının hiç memnun olmayacakları kesindir."

<p>Türk savunma sanayisi şirketi HAVELSAN kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer risklerin tespi

İHA'lara 'milli' dokunuş: Kimyasal riskleri de tespit edecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor

Rıdvan Dilmen: Beşiktaş şampiyonluğa inanmış