• $8,0746
  • €9,7003
  • 451.452
  • 1409.19
24 Mart 2021 Çarşamba 23:27 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Evinizdeki dövizi, altını ekonomiye kazandırın

Başkan Erdoğan: Evinizdeki dövizi, altını ekonomiye kazandırın

'Evdeki altın ve dövizi ekonomiye kazandırın' AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde konuşan Başkan Erdoğan piyasalardaki dalgalanmanın ekonominin temellerini yansıtmadığını söyledi. Erdoğan vatandaşa da “Evdeki altın ve dövizi ekonomiye kazandırın” çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada piyasalara mesaj verdi. Piyasalarda yaşanan dalgalanmanın Türk ekonomisinin dinamiklerini yansıtmadığını belirten Erdoğan vatandaşlara da TL'ye yatırım yapmaları çağrısında bulunarak "Evdeki altın ve dövizi ekonomiye kazandırın" dedi. "Dünyayı kasıp kavuran salgına rağmen geçtiğimiz yıl yüzde 1,8 büyümeyle, G20 ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldık" diyen Erdoğan göreve geldiklerinde vergi gelirlerinin yüzde 86'sını bulan faiz ödemelerini, geçtiğimiz yıl yüzde 16'ya gerilettiklerini söyledi.

SAĞLAM YAPIMIZ VAR

Erdoğan şunları söyledi: "Avrupa ülkelerinde yüzde 97'ler, gelişmiş ülkelerde yüzde 130'lar civarında olan borç stokunun milli gelire oranını yüzde 42,6 seviyesinde tutmayı başardık. İhracatımızı 36 milyar dolardan aldık 170 milyar dolar bandına kadar çıkardık. Her ay yeni ihracat rekorları kırarak, bu yolda yürümeyi sürdürüyoruz. Son birkaç gündür piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin temellerini, gerçek dinamiklerini, taşıdığı potansiyeli ve yarınını kesinlikle yansıtmıyor. Türk sanayisi, salgın dönemindeki performansıyla direncini ve gücünü bir kez daha ortaya koymuştur. Kamu maliyesi ve finans sektöründeki göstergeler, gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkeye göre daha sağlam bir yapıya sahip olduğumuza işaret ediyor."

YASTIK ALTI İÇİN ÇAĞRI

Bir süre önce açıkladıkları ekonomideki reform programının politikalarını ve takvimini önceki akşam itibarıyla ilan ettiklerini anımsatan Erdoğan, "Şimdi artık vakit, daha çok çalışma, üretme, gaza basma, hedeflerimize yürüme vaktidir" dedi. İktisadi temeli olmayan hareketlere karşı ülkesinin yanında yer alarak, güven ve istikrar mesajına sahip çıktıkları için milletin tüm fertlerine teşekkür eden Erdoğan "Sadece kendilerini güvende hissetmek amacı ile evlerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarıma buradan bir çağrıda bulunuyorum. Bu vatandaşlarımdan, milli servetimiz olan evlerindeki döviz ve altını, çeşitli finans araçlarına yatırarak, ekonomiye ve üretime kazandırmalarını istiyorum. Finans kuruluşları, özellikle de katılım finans şirketleri, bu altın ve dövizler için müşterilerine, onları memnun edecek getiri sağlayabilecek alternatifler sunuyor" diye konuştu.

DOLAR DURULUYOR

Dün bir ara 8 lirayı aşan dolar Erdoğan'ın konuşmasının ardından düşüşe geçti. Dolar günü 7.90 liradan kapatırken Borsa İstanbul ise yüzde 2.6 prim yaptı.

'VARLIK BARIŞI'NDAN YARARLANIN' ÇAĞRISI

Erdoğan bir çağrı da yurtdışında para, altın, döviz ve menkul kıymeti bulunanlara dönük hayata geçirilen Varlık Barışı konusunda yaptı. Erdoğan "İş insanlarımıza 30 Haziran'a kadar devam eden Varlık Barışı'ndan yararlanarak, yurt dışındaki kaynaklarını ülkemize getirebileceklerini tekrar hatırlatıyorum. Herhangi bir endişeye gerek yok. Kesinlikle biz, kendilerinin bu noktada garantisiyiz" dedi.

BATTIK, BİTTİK DİYENLERE BAKMAYIN

Erdoğan "Siz, içeride birilerinin 'battık, bittik, yıkıldık, öldük' diye terane tutturduğuna, kendi ülkelerini kötüleme yarışına girdiklerine bakmayın. Bunlar kendi ülkelerinin felaketinden iktidar devşirme hevesinde olan, gözlerini kin ve nefret bürümüş, kifayetsiz muhterislerdir. Türkiye gücünü, ekonomisinden alan bir ülkedir. Dinamik iktisadi yapımızla, serbest piyasaya ekonomisine bağlılığımızla, her türlü şoka dayanıklı olduğumuzu defalarca ispatladık" dedi.

TÜRKİYE'NİN GÜCÜNE GÜVENİN

Erdoğan "Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara, Türkiye'nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum" dedi. Bu çağrının somut göstergeleri de olduğunu söyleyen Erdoğan "Salgında 11 binden fazla yabancı sermayeli şirket faaliyete geçti. Şimdi buradan soruyorum, hangi yatırımcı geleceğine güvenmediği bir ülkeye gelip şirket kurar ve ortaklık yapar" dedi.

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi