• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
19 Ağustos 2021 Perşembe 09:28 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: 2.5 milyon konutun dönüşümü tamam

Başkan Erdoğan: 2.5 milyon konutun dönüşümü tamam

Kentsel dönüşümle depreme dayanıklı konut stokunu sürekli artırdıklarını vurgulayan Başkan Erdoğan, “2.5 milyon kentsel dönüşüm ve sosyal konutu tamamladık. 10 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık” diye konuştu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2012'de başlatılan Büyük Deprem Dönüşümü hareketini Türkiye'nin dört bir yanında hız kesmeden sürdürdüklerini bildirdi. Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında depreme dayanıklı konut stokunu sürekli artırdıklarını vurguladı. "2012'de başlattığımız Büyük Deprem Dönüşümü hareketini ülkemizin dört bir yanında hız kesmeden sürdürüyoruz" diyen Erdoğan, kararlılıkla sürdürdükleri 'Büyük Deprem Dönüşümü' hareketiyle 81 il 922 ilçede 300 bin konutun deprem dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirtti.

90 MİLYAR LİRA YATIRIM

Bu konutların 100 bininin İstanbul'da yer aldığı ve 90 milyar lira yatırım değeri bulunduğu bilgisini veren Erdoğan, şunları kaydetti: "Millet bahçeleriyle, ekolojik koridorlarla hem şehirlerimize nefes aldırıyor hem olası afet durumunda kullanılacak toplanma alanlarını oluşturuyoruz. Bugüne kadar 2.5 milyon kentsel dönüşüm ve sosyal konutu tamamladık. 10 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık. TOKİ konutlarımızla ülkemizdeki binaların yüzde 55'ini güvenli hale getirdik."

AFETZEDELERE YENİ EV

Başkan Erdoğan, şöyle devam etti: "150 bin yeni sosyal konutun çalışmalarına devam ediyoruz. Depremlerden ve selden zarar gören Elazığ'da 24 bin 83, Malatya'da 6 bin 262, İzmir'de 5 bin 93, Giresun'da 619, Rize'de 378 konut inşa ediyoruz. Elazığ, Malatya, Bingöl, Giresun, Manisa, Van, Adıyaman, Erzurum, Çanakkale, Afyon, İzmir, Diyarbakır, Tunceli, Erzincan, Rize ve Antalya'da afetten etkilenen bölgelerde 9 bin 478 köy evi ve 3 bin 767 ahır yapıyoruz."

ÇALIŞMALAR HIZLANIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında toplam 775 bin 339 konut ve işyeri yenileniyor. Bakanlık, bu kapsamda ülke genelinde 301 rezerv yapı alanında çalışmalarını sürdürüyor. Riskli alanlarda yer alan 774 bin bağımsız birimin ise tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı.

4.2 MİLYAR TL KİRA YARDIMI

Bakanlık tarafından 4.2 milyar lirası kira yardımına olmak üzere, 17 milyar lirayı aşkın bedel, 'Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı'ndan ilgili belediye başkanlıkları, TOKİ, diğer paydaşlar ve vatandaşlara ödendi. 'Türkiye'nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm' hedefiyle 5 yılda 1.5 milyon konutun acil dönüştürülmesi hedefleniyor.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!