• $7,8078
  • €9,4715
  • 461.049
  • 1330.87
22 Eylül 2014 Pazartesi 08:25 | Son Güncelleme:

Bank Asya'ya hayali kasa incelemesi

Bank Asya'ya hayali kasa incelemesi

4 günde kasasına 1 milyar TL giren Bank Asya, BDDK tarafından mercek altına alındı. Hesaba yatan paranın Uzan dönemindeki gibi hayali kasadan yapılma ihtimali üzerinde duruluyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) paralel yapının bankası Bank Asya'ya 4 günde yatırılan 1 milyar TL'nin izini sürüyor. Paranın karşılığının banka kasasında yer alıp almadığına yönelik 'derin soruşturma' başlatıldı. Hesaba giren paraların kasaya yattığına dair belgeler incelenecek. Bu transferlerin, bankanın resmi kayıtlarında görünmesini gizlemek amacıyla 'fiktif kasadan' yani gerçekte var olmayan bir kasadan yapılıp yapılmadığına bakılıyor. Gelen paranın banka kayıtlarına girmeden hayali krediler şeklinde dağıtılıp dağıtılmadığı da incelenecek. Raporları hazırlayacak murakıpların 'paralel yapı' bağlantısı ihtimaline karşı da önlem alındı. Nihai raporlar, Mali Suçları Araştırma Kurulu ve Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından da mercek altına alınacak. Böylece BDDK raporları çifte denetime tabi tutulacak. Fiktif işlemlerin tespiti halinde, işlemi yapanlar ve banka yöneticileri hakkında Cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak. 

MEVDUAT GİRİŞİ ŞÜPHE YARATTI 

4 günde gerçekleşen 1 milyar TL'lik giriş bankacılık çevrelerinde de soru işaretlerine neden oldu. 33'ü mevduat olmak üzere 50 bankanın faaliyet gösterdiği sektörün, 2013 sonunda 945 milyar lira olan mevduat hacmi, bu yıl 6 ayda sadece 29 milyar lira artarak 975 milyara ulaştı. Bankacılık sektörünün tamamı 12 bin 136 şube ile mevduatı 29 milyar lira artırabilirken, 280 şubeli Bank Asya'ya 1 milyarlık giriş 'doğal' karşılanmadı. Altı ayda mevduat artışı şube başına 2 milyon 389 bin lira olurken, bu rakam Bank Asya'da sadece dört günde 3.6 milyon TL. Banka bazında incelendiğinde 1 milyar liralık girişin normal yollardan olmayacağı daha net ortaya çıkıyor. Haziran sonu 994 şubesi bulunan Akbank'ta 6 aylık mevduat artışı 2.6 milyar, 992 şubeli Garanti Bankası'nda 4 milyar, 1.341 şubeli İş Bankası'nda 4.2 milyar TL oldu. 1.674 şubeli Ziraat Bankası'nın da 6 aylık mevduat artışı da 3.3 milyar lira. 

UZAN BÖYLE HORTUMLAMIŞTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından el konulan Uzan Grubu'na ait İmar Bankası'nın murakıp incelemelerinde akla hayale gelmeyecek hortumlama yöntemleri ortaya çıkmıştı. Bankada çok sayıda 'fiktif hesap' tespit edilmişti. Bankanın kayıtlı ve kayıtdışı olmak üzere iki şekilde çalıştığı belirlenmişti. BDDK'ya sunulan bilanço ile gerçekteki arasında milyarlarca liralık fark bulunduğu sonradan ortaya çıkmıştı. Bazı bonoların birden fazla kişiye satıldığı belirlenmişti.

KÜRESEL OYUN

Türk bankacılık sektöründe takipteki kredi oranı yüzde 10'la sektörün 5 katına ulaşan ve BDDK'nın 70'inci madde kapsamına aldığı Bank Asya için küresel bir tezgâhın da kurulduğu gözleniyor. ABD'li finans kuruluşu JP Morgan, bu ayın ikinci haftasında Bank Asya'ya, JP Morgan üzerinden gerçekleştirdiği döviz transfer işlemlerinin hatasızlığı dolayısıyla mükemmeliyet ödülü verdi. Ağustos sonunda Türkiye için yatırım tavsiyesini düşüren JP Morgan'ın, Bank Asya'ya hangi döviz transfer işlemlerinden dolayı bu ödülü verdiği belirsiz. Mevduat çıkışı devam eden Bank Asya'nın JP Morgan üzerinden kime ne kadar döviz transferi gerçekleştirdiği de merak ediliyor. SABAH

<h3>Başkan Erdoğan'dan 'yeni aşı açıklaması'</h3><h3>'AŞI OLURUM'</h3><p>Başkan Erdoğan,' aşı olacak

04 Aralık Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amasya Üniversitesinde görevli öğretim üyesi, yeni bir toprak bakterisi keşfetti

İstanbul'da halk otobüsü iş yerine girdi