• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
04 Mayıs 2021 Salı 21:54 | Son Güncelleme:

Balonbalığı avına teşvik

Balonbalığı avına teşvik

5.5 milyon balonbalığı için 5 milyon TL ödeme. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, geçen yıl tek tür balonbalığı avcılığı için verilen desteğin 8 türe genişletildiğini açıkladı. Yılda 5.5 milyon balonbalığı için 5 milyon lira ödeme yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, balonbalığı avcılığının desteklenmesi kapsamında, yılda 5.5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Bakan Pakdemirli, geçen yıl tek tür için verilen destekleme kapsamının ülkede bulunan irili ufaklı 8 balonbalığı türünü içerecek şekilde ve 2023 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere genişletildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

ÜÇ YILLIK DESTEK

"Bu kapsamda en büyük ve en tehlikeli tür olan benekli balonbalığının adedine 5 lira ödenecek. Bunun için en fazla 500 bin adete kadar olmak üzere 2.5 milyon liralık ödeme, kalan 7 tür için de tanesi 50 kuruştan 5 milyon adete kadar olmak üzere 2.5 milyon liralık ödeme planlandı." Pakdemirli, desteklemenin 2021, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacağına işaret ederek, "3 yılda 16.5 milyon balonbalığı kaynaklarımızdan bertaraf edilecek" diye konuştu.

OLTADAKİLERİ YİYOR, AĞLARI PARÇALIYOR

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, balon- balığında siyanürden daha zehirli olan 'tetrodotoksin' olarak tanımlanan nörotoxin içerdiğini bildirdi. Gökoğlu, "Hem balığın azalmasını sağlayacak hem de balıkçılara destek olacak bir karar. Balon balıkları av malzemelerine zarar veriyor, oltadaki balıkları yiyor. Ağları dişleriyle parçalıyor" dedi.

  • balonbalığı
  • tarım ve orman bakanı bekir pakdemirli
  • avcı
<p><strong data-flex-order='1'>Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda PKK/KCK

Teröre karşı güçlü mesaj! MSB sosyal medyadan duyurdu

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti