• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
28 Ağustos 2021 Cumartesi 08:24 | Son Güncelleme:

Balıkçılar av turizmi yapmak için izin bekliyor! Turist oltaya gelecek

Balıkçılar av turizmi yapmak için izin bekliyor! Turist oltaya gelecek
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

25 bin küçük ölçekli balıkçı, teknesinde turist de gezdirebilmek için izin bekliyor. Dünyada yaygın olarak uygulanan balık avlama turizmiyle hem balıkçıların geliri artıyor hem de denizlerdeki balık varlığı korunuyor.

Türkiye'deki balıkçılık filosunun yüzde 89.6'sını oluşturan (16 bin 466) küçük ölçekli balıkçılar gelirlerini artırmak ve denizlerdeki ekolojik dengeyi korumak için 'pesca turizm' (balık tutma turizmi) yapmak istiyor. İtalya, Fransa ve ABD başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında yaygın olarak uygulanan pesca turizmle 12 metrenin altında tekneye sahip geleneksel balıkçılar yanlarına aldıkları toplam 3-4 turistle günübirlik balık avına çıkıyor. Turist başına 50 ila 100 euro gelir bırakan bu turlarla bir yandan yerel balıkçıların avcılık dışındaki gelirleri artırılırken diğer yandan denizlerdeki balık stokları korunmuş oluyor.

BAKANLIK İZNİ GEREKİYOR

Uygulama için Ulaştırma Bakanlığı'nın balıkçı teknelerine turist taşıma izni vermesi gerektiğini belirten Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Genel Başkanı Ramazan Özkaya, "Türkiye'de balıkçılıkla geçimini sağlayan 40 bin insan var. Bunların 25 bini küçük ölçekli balıkçılar. Bu balıkçıların avcılık dışındaki gelirleri yükseltilirse avlanma oranı azalır ve denizdeki balık varlığı yükselir. Bu nedenle yeşil ruhsatlı balıkçı teknelerinde sarı ruhsatı olmayan (balıkçı olmayan) sivil insanların da alınmasının önü açılmalı" dedi. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) Genel Müdürü Aslı Pasinli de "Küçük ölçekli balıkçılığın sürekliliğini sağlamak ve Akdeniz'deki aşırı avlanmanın önüne geçmek için katılımcı bir ortak yönetim anlayışını oluşturmaya ihtiyacımız var" dedi.

HASILATIN % 90'I BÜYÜKLERDE

Türkiye'de 18 bin 55 balıkçı teknesi var. Bunun 1.589'u 12 metrenin üzerinde olanlar, 16 bin 466 tanesi ise 12 metrenin altındaki tekneler.

Türkiye'de avcılık yoluyla yakalanan balık miktarı yılda 463 bin ton civarında. Bunun ekonomik değeri 2.3 milyar TL. Bunun %90'ını 12 metrenin üstündeki büyük balıkçı tekneleri yakalıyor.

Kooperatifler küçük balıkçıların ürününü hak ettiği değerde satabilmesi için her gün mezatlar düzenliyor. Balıkçıların ürününü soğuk hava depolarında muhafaza edip, değerlendiği dönemde satılmasının önünü açıyor.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) dört yıldır Foça, Mordoğan, (İzmir), Kaş (Antalya) ve Erdemli'de (Mersin) yürüttüğü Küçük Ölçekli Balıkçılık Projesi'yle balıkçılıkla geçinen kıyı topluluklarının geçimlerinin dayandığı balık stoklarını çoğaltmaları ve uzun vadede gıda ve gelir kaynaklarını güvence altına almalarına katkı sağlamak için çalışıyor. Proje kapsamında bu hafta Mersin-Erdemli'den küçük ölçekli balıkçı ve kooperatif yetkilileri İzmir'deki kooperatiflerle buluşturuldu. İzmir'deki buluşmada WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ve SÜRKOOP Genel Başkanı Ramazan Özkaya arasında Ulusal Küçük Ölçekli Balıkçı Platformu'nun oluşturulması ve sektörün sürdürülebilirliğinin desteklenmesi için bir işbirliği protokolü imzalandı.

AYLIK KAZANÇLARI EN ÇOK 15 LİRA

İzmir'de balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Aslı ve Ergin Köseler çifti, denizdeki balık varlığının gün geçtikçe azaldığını bunun da gelirlerini düşürdüğünü söylediler. Balıktan aylık 5 ila 15 bin TL arasında kazanç sağladıklarını anlatan Aslı Köseler, "Eskiden komisyoncular balığımızı çok daha ucuza alıyordu. Kooperatifler aracılığıyla ürünümüzün değeri arttı" diye konuştu. Merdin Erdemli'de balıkçılık yapan Ömer Sümbül kardeşi Ayşe Sümbül ve babası Hidayet Sümbül de, balıktan aylık ortalama 10 bin TL kazandıklarını, kooperatifler sayesinde gelirlerinin artmaya başladığını söyledi.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi