• $8,1492
  • €9,6959
  • 452.173
  • 1360.19
30 Mart 2021 Salı 23:10 | Son Güncelleme:

Bakanlık yönetmelik hazırlıyor! Artık herkes yıkamayacak

Bakanlık yönetmelik hazırlıyor! Artık herkes yıkamayacak
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Müteahhitlere bina yapımı için ‘yeterlilik' koşulu getiren bakanlık, artık ‘yıkım' için de yetki belgesi isteyecek. Hazırlanan mevzuatla birlikte herkes kafasına göre yıkım yapamayacak.

Yapımdan sonra yıkım için de mevzuat geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü 'Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik' için çalışmalara başladı. Geçen yıl sonunda yayınlanan yönetmelikle müteahhitler, iş deneyimi, teknik ve mali yeterliliklerine göre 15 sınıfa ayrılmış, her bir müteahhitin sahip olduğu belgenin türüne göre belirlenen tutardaki yapım işlerini yapabileceği açıklanmıştı. Şimdi benzer bir mevzuat hazırlığını da 'yıkım' için yapılıyor.

TÜRE GÖRE YETKİ BELGESİ

Söz konusu mevzuatla bir yıkımın nasıl olması gerektiğine dair standartlar belirleniyor; bina yıkımlarının çevreye ve vatandaşın sağlığına zarar vermeyecek şekilde, daha hızlı ve kolay yapılması hedefleniyor.

Yeni mevzuatta müteahhitler yıkım yeterliliklerine ilişkin de sınıflara ayrılacak. Yapım için A, B,C, D,... şeklinde sınıflandırılan müteahhitler, yıkım için ise, Y1, Y2, ve Y3 kategorilerine ayrılacak. Şu an için 'Normal yıkım, patlamalı yıkım ve uzun erişimli bina yıkımı' olarak farklı uzmanlık alanları ve makine teçhizatı gerektiren 3 farklı kategori planlanıyor. Patlatmalı yıkım için ayrı bir müteahhit uzmanlığı, uzun erişimli makinelerle yıkacak yapılar için ayrı bir uzmanlık aranacak. Müheahhitler hangi alanda yıkım yeterliliği varsa buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisans alacak. Yetki belgesi olmayanların ise yıkım yapmasına izin verilmeyecek. Deprem sonrası hasar görmüş binalar ise 'acil yıkımlar' kapsamında yer aldığı için süreci geciktirmemek adına mevzuatta kapsam dışı bırakılacak. Söz konusu mevzuat 1 yıl içinde çıkacak.

ÇEKİDÜZEN VERİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, yeni yönetmelikle birlikte, yıkım sektörüne çekidüzen verileceğini söyledi. Gürgen, "Son zamanlarda medyaya da yansıyan, bina yıkımı sırasında yandaki binanın zedelenmesi olaylarının üzerine bakanlığımız bu çalışmayı başlattı. Çalışmayla birlikte sektör zapturapt altına alınacak. Önüne gelen yıkım yapamayacak" dedi.

YANLIŞ YIKIM MAĞDUR ETTİ

Karşıyaka ilçesine bağlı Şemikler Mahallesi'nde hasarlı olduğu tespit edilen 8 katlı bina kontrollü yıkılmak istendi. Ancak bina, hasarsız olan yandaki 5 katlı Nafi Cemal Apartmanı'nın üzerine devrildi. Bir iş makinesinin üzerine de molozlar düştü. Büyük çapta hasar meydana gelen Nafi Cemal Apartmanı tahliye edildi. Apartman sakinleri "Bizi yanlış yıkım mağdur etti. Yardım bekliyoruz" dediler.

HATALI YIKIMA CEZA

Yıkımın kontrollü ve planlı bir şekilde yapılacağının da altını çizen Gürgen, "Yıkımı yapacak müteahhit sertifikalandırılacak. Herkes kendi teknik kabiliyeti ve kapasitesine göre yıkım yapabilecek. Hatalı yıkım yapanlara da ceza kesilecek" diye konuştu. Bakanlığın 10 yılda 1.5 milyon konutu yıkımında başrol oynadığını ve kentsel dönüşüm seferberliğinde daha fazla yıkımın gündeme geleceğini vurgulayan Vedad Gürgen, yönetmelikle birlikte yıkım sonucunda ortaya çıkacak her türlü atığın geri dönüşümde kullanılacağını da söyledi.

SORUMLU MÜTEAHHİT OLACAK

Taslağa göre, binaların yıkılmasında ana sorumlu yıkım müteahhidi olacak. Yıkım süreci yıkım ruhsatı alındığı tarihten itibaren 3 ay içinde başlayacak. 3 ay içinde de yıkım tamamlanacak. Aksi takdirde yeniden yıkım ruhsatı alınacak. Yıkıma başlamadan 7 gün önce idareye bildirim yapılacak. İdare, komşu parsellerdeki yapılara 3 gün önce bildirimde bulunacak, müteahhit de her türlü tedbiri alacak.

<p><b >'ORUÇ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ  ZAYIFLATMAZ GÜÇLENDİRİR'<br></p><p>Orucun  bağışıklık sistemi

Koronavirüs oruç tutmaya engel mi?

Kaçak kazıda bulunan Roma dönemine ait 40 eser Çorum Müzesi'nde sergileniyor

Balıkesir'e yerleşen kadın girişimci, ağaç dallarını ekonomiye kazandırıyor

Uygarlık tarihine ışık tutan 12 bin yıllık kazı başlıyor