• $7,3864
  • €8,9746
  • 444.635
  • 1578.63
24 Aralık 2020 Perşembe 12:06 | Son Güncelleme:

Yatırım talebinde rekor yükseliş: Türkiye salgın sonrası dönemin kazananı olacak

Yatırım talebinde rekor yükseliş: Türkiye salgın sonrası dönemin kazananı olacak

Bakan Varank son dakika önemli açıklamalarda bulundu. 33 bin 903 kişilik ilave istihdamın önünü açtıklarını belirten Varank, ocak-kasım yatırım talebinin de geçen senenin yüzde 30 üzerinde olduğunu açıkladı. Varank, "Reformcu bir vizyonla Türkiye'yi salgın sonrasının kazananı haline getireceğiz" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kasım ayında 1009 teşvik belgesi düzenleyip, 25,3 milyar liralık sabit yatırımın ve 33 bin 903 kişilik ilave istihdamın önünü açtıklarını belirterek, "Ocak-kasım yatırım talebi, geçen senenin yüzde 30 üzerinde. Reformcu bir vizyonla, Türkiye'yi salgın sonrası dönemin kazananı haline getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kasım ayı ve ocak-kasım dönemine ilişkin yatırım teşvik belgesi verilerini açıkladı. 

Kasım ayında 1009 teşvik belgesi düzenleyip, 25,3 milyar liralık sabit yatırımın ve 33 bin 903 kişilik ilave istihdamın önünü açtıklarına dikkati çeken Varank, "Ocak-kasım yatırım talebi, geçen senenin yüzde 30 üzerinde. Reformcu bir vizyonla, Türkiye'yi salgın sonrası dönemin kazananı haline getireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Varank'ın paylaşımında yer alan infografiğe göre, kasımda düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında yapılacak yatırımların yüzde 57'sini imalat, yüzde 24'ünü hizmetler, yüzde 11'ini enerji, yüzde 6'sını madencilik ve yüzde 2'sini tarım sektörü oluşturdu.

Yatırımların bölgelere göre dağılımı incelendiğinde de en fazla yatırımı 1. Bölge'nin çektiği görüldü.

Bu yılın ocak-kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre düzenlenen yatırım teşvik belgesi sayısında yüzde 91, belgelerde öngörülen istihdam sayısında yüzde 55 ve sabit yatırım tutarında yüzde 30 artış yaşandı. 


Haberin Özeti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, 33 bin 903 kişilik ilave istihdamın önünün açıldığını söyledi.
• "Reformcu bir vizyonla Türkiye'yi salgın sonrası dönemin kazananı haline getireceğiz."
• "Ocak-kasım yatırım talebi, geçen senenin yüzde 30 üzerinde."
<p>Futbolda sıcak gelişmeleri ve merak edilen başlıkları Akşam Gazetesi Spor Editörü Tamer Ayeri, yo

Muslera'nın dönüşü Galatasaray'a ne katar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi açılıyor

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı