• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
02 Mart 2021 Salı 00:42 | Son Güncelleme:

Bakan Mustafa Varank: 919 ürün yerli olacak 50 milyar dolar Türkiye'de kalacak

Bakan Mustafa Varank: 919 ürün yerli olacak 50 milyar dolar Türkiye'de kalacak

Sanayiciye yeni destek programı! 919 ürün yerlileşecek 50 milyar dolar cepte kalacak. Devlet ithalatı için 50 milyar doları aşan 919 ürünü yerlileştirmek için sanayiciye destek verecek. Program için çağrıya çıkıldığını duyuran Bakan Varank, “Böylece 50 milyar dolar Türkiye'de kalacak” dedi.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında ithalatı için toplam 50 milyar doları aşan para ödenen 919 öncelikli ürünün üretimine devlet destek verecek. Desteklenecek ürünlere ilişkin çağrı takvimi belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Twitter hesabından, "50 milyar dolar Türkiye'de kalacak" notuyla paylaştığı bilgiye göre, bu kapsamda sanayiciye ilk çağrı sağlık ve kimya ürünleri için yapılacak.

7 KRİTİK SEKTÖRDE

İnfografikle detayları aktaran Varank, "Teknoloji seviyesi yüksek veya yoğun dış ticaret açığı verdiğimiz 919 ürünü, yerli imkan ve kabiliyetlerle üretecek yatırımları, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destekliyoruz" dedi. İnfografiğe göre, 'kimya', 'bilgisayar-elektronik ve optik', 'makine', 'eczacılık', 'elektrikli teçhizat', 'ulaşım araçları', 'tıbbi cihaz" veya bu 7 alanda sektörün gelişimi için kritik önemi olan diğer sektörlerden seçilen 919 ürün ve yenilikçi alan belirlendi. Ürünler seçilirken, cari açığa katkı ve ihracat potansiyeli, ürün karmaşıklık ve yoğunlaşma endeksleri, yatırım başına katma değer, ürün ileri-geri bağlantıları gibi temel kriterler dikkate alındı. Bu kapsamdaki yatırımlara, yatırım yeri tahsisi, enerji ve sermaye desteği, KDV istisnası, nitelikli personel desteği ve vergi indiriminin de aralarında bulunduğu çeşitli destekler sağlanacak. Resmi Gazete'de 27 Şubat'ta yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile program kapsamında 7 odak sektörde yerli üretimin sağlanması veya üretim kapasitesinin artırılması için destek verilecek ürünlerin listeleri ilan edilmişti.

4 AYRI ÇAĞRIYA ÇIKILACAK

Program kapsamında bu yıl 4 çağrıya çıkılması planlandı. Ulaşım araçları, elektronik, elektrikli teçhizat ve makine sektöründeki yatırımlara ilişkin mart-nisan döneminde 'Mobilite Çağrısı' açılacak. Mayıs-haziran döneminde çıkılacak 'Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı'yla eczacılık, tıbbi cihaz ve kimya sektöründeki öncelikli ürünlere yönelik yatırımlar desteklenecek. Program çerçevesinde 'Dijital Dönüşüm' çağrısına temmuz-ağustos döneminde, 'Üretimde Yapısal Dönüşüm' çağrısına da eylül-ekim döneminde çıkılacak. 'Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı' hakkında detaylı bilgilere 'www.hamle.gov.tr' adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

MAKİNEDE 2 MİLYARLIK YATIRIMA DESTEK

Program kapsamında ilk aşamada, makine sektöründe açılan çağrıyla 2 milyar liralık servo motorlar, CNC tezgahları, eklemeli imalat makineleri gibi yüksek teknolojili ürün yatırımları desteklenmişti.

<p>Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen 8 PKK'lı terörist, Hava Kuvvetleri tarafından etki

MSB: 8 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır