• $ 7,0527
  • € 8,409
  • 462.561
  • 1091.8
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
09 Şubat 2019 Cumartesi 14:30 | Son Güncelleme:

Bakan Ersoy: Hedefimizi 70 milyon turist ve 70 milyar dolar olarak yeniledik

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Hedefimizi 70 milyon turist ve 70 milyar dolar olarak yeniledik. Bu 70 milyar dolar hedeflerine yetişebilmek için de Türkiye'nin belli noktalarındaki turizmi, Türkiye'nin her alanına yaymamız gerekiyor." dedi.


Bakan Ersoy, Erzincan'daki bir otelde düzenlenen "Turizm ve Doğa  Sporları Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, çok fazla turizm potansiyeline sahip  Erzincan'ı şanslı illerden biri olarak gördüğünü söyledi. Kent için doğa sporlarının çok önemli olduğunu ve kentin tarihi  yerleri bulunduğunu belirten Ersoy, "Dağcılık turizmine uygun. Ayrıca kanyon var.  Kanyon, Erzincan için çok büyük bir değer." diye konuştu.

"Turizm hedeflerimizi yeniledik"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ndeki asıl amacın, Türkiye'nin  hedeflerini büyütüp yükseltmek ve bu hedeflere daha hızlı bir şekilde  ulaşılmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Ersoy, "Göreve gelir gelmez  hedeflerimizi yeniledik. 50 milyon turist ve 50 milyar dolar olan hedefimizi, 70  milyon turist ve 70 milyar dolar olarak yeniledik. Hedefimizi 70 milyon turist ve  70 milyar dolar olarak yeniledik. Bu 70 milyar dolar hedeflerine yetişebilmek  için de Türkiye'nin belli noktalarındaki turizmi, Türkiye'nin her alanına  yaymamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ersoy, birkaç hafta önce yeni bir "Sinema Destekleme Yasası"nı  Meclis'ten geçirdiklerini anımsatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yasayla birlikte haziran ayı itibarıyla yeni bir web portalını  hayata geçiriyoruz. Türkiye'nin film çekme potansiyeli olan ve doğal plato  şeklinde olan yerlerinin ön plana çıkarıldığı bu yasa ile özellikle yabancı ve  film yapımcılarının Türkiye'de yaptıkları harcamaların yüzde 30'a kadar olan  kısmını devlet olarak destekliyoruz, geri ödüyoruz. Başta yabancı film  yapımcıları olmak üzere 'nerede film çekebiliriz, bu yasadan nasıl  faydalanabiliriz' diye sorular yöneltmeye başladılar. Bu portal, yeni doğal plato  yerlerimizi tanıtmak ve hangi firmalarla nasıl iş birliği yapacakları konusunda  öncü sitelerden biri olacak."

Erzincan'a bu noktada geniş yer vermeyi planladıklarını belirten  Ersoy, "Her şeyden önce film çekmek için gelenlerin burada gerçekleştirdiği,  kayda aldıkları filmin, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada gösterilmesi, hem  Türkiye'nin hem de bölgenizin tanıtılması anlamında çok çok önemli. Hem  yatırımları destekleyeceğiz, hem de yatırımcının önündeki engelleri  kaldıracağız." dedi.

"Turizm Geliştirme Fonu"

Bakan Ersoy, seçimlerden hemen sonra "Turizm Geliştirme Fonu" adı  altında bir çalışmayı yasalaştırarak Meclis'ten geçireceklerini ifade ederek,  konuşmasını şöyle tamamladı:

"Turizm Geliştirme Fonu, başta Türkiye'deki turizm bölgelerinin  tanıtımı olmak üzere yeni turizm alanları, yeni turizm alternatifleri geliştirmek  üzere kurulmuş profesyonel bir yapı. Bugüne kadar Bakanlık tarafından yapılmış  aktiviteler, Turizm Bakanlığının önderliğinde, turizmin, bütün STK'lerin, meslek  kuruluşlarının içinde, yönetimin de yer alacağı bir fon. Daha hızlı, daha  organize ve daha sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirilecek. Bu fonun çok  büyük bir faydası var."

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu da Erzincan'ın, turizm  potansiyeli, doğa sporları ve sıcakkanlı insanıyla önemli potansiyeli bulunduğunu  anlatarak, bunun değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Çalıştayda, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve  Burhan Çakır ile Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve Erzincan Belediye Başkanı  Cemalettin Başsoy da konuşma yaptı.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra Erzincan'daki Terzibaba Türbesi'ni  ziyaret edip Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi'nde incelemelerde  bulundu.

(AA)

Beykoz'da yarım milyonluk hırsızlık! 5 dakikada böyle soydular

Beykoz'da yarım milyonluk hırsızlık! 5 dakikada böyle soydular

4 Ağustos tarihli reyting sonuçları yayında!

4 Ağustos tarihli reyting sonuçları yayında!

Tekrar izlemek istediğiniz unutulmaz filmler

Tekrar izlemek istediğiniz unutulmaz filmler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları