• $8,2586
  • €9,7104
  • 505.226
  • 1138.59
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Eylül 2020 Çarşamba 11:17 | Son Güncelleme:

Bakan Dönmez: Karadeniz'de herhangi bir ortakla çalışmayı planlamıyoruz

Bakan Dönmez: Karadeniz'de herhangi bir ortakla çalışmayı planlamıyoruz
AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez katıldığı canlı yayın programında Karadeniz'deki doğal gaz keşfi ile ilgili, "Herhangi bir ortakla çalışmayı planlamıyoruz." dedi Bakan Dönmez, "Gaz fiyatlarının düşeceğini bugünden söyleyebiliriz" açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Karadeniz'deki doğal gaz keşfi ile ilgili, "Herhangi bir ortakla çalışmayı planlamıyoruz. İthal ettiğimiz gaza göre daha ucuza mal edeceğiz" dedi.

AA'da katıldığı programda önemli açıklamalar yapan Bakan Dönemez, "Gaz fiyatlarının düşeceğini bugünden söyleyebiliriz" dedi.

DOĞAL GAZ FİYATLARI DÜŞECEK

Doğal gaz fiyatlarının bugünden düşeceğini söyleyen Bakan Dönmez, "Sisteme dahil olmasıyla fiyatlar düşecektir" şeklinde konuştu.

"EKİM AYINDA ÇALIŞMALAR BİTECEK"

Bakan Dönmez, kuvvetle muhtemel 320 milyar metreküplük rezervin yukarı yönlü revize edileceğini belirterek şunları söyledi:

"İnşallah ekim ortalarına doğru bu çalışmaları da bitirmiş oluruz. Mühendislik çalışmalarını tamamlamadan kamuoyuyla, milletimizle bilgi ve bulgu paylaşmıyoruz. O açıdan şimdi devam eden çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz milletimizle paylaşacağız."

Bakan Dönmez, Türkiye'nin denize kıyısı olan bir ülke olarak sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gibi bir avantajı olduğuna da değinerek, şöyle devam etti:

"LNG terminallerimiz var. Biri özel sektörde biri BOTAŞ'ın. Son birkaç yıldır FSRU'ları sisteme bağladık. Biri İzmir'de diğeri Hatay-Dörtyol'da olmak üzere FSRU'ları sisteme bağlamış olduk. Bunlarla biz boru gazına alternatif kaynak oluşturduk. Çünkü arz güvenliği çok önemli. Boruyla getirdiğimiz gazda herhangi bir teknik arıza olduğunda ya da kontratlar konusunda anlaşmazlık olduğunda alternatifsiz kalmamanız lazım. Yıllık 45-50 milyar metreküplük tüketimin alternatiflerle tüm hazırlıklarını yapıyor olmamız lazım. Bu kapsamda Türkiye'nin arz güvenliğini hem altyapı hem kontrat olarak güvenli şekilde bugüne kadar yürüttük."

"ORTA VADEDE BÜTÜN İTHALATI KALDIRACAĞIZ"

Türkiye'nin önünde şimdi yeni bir sayfa olduğunun altını çizen Dönmez, "Çok kısa ve orta vadede bütün ithalatı kaldıracağız gibi bir durum söz konusu değil ama yeni keşfiler oldukça sahanın dışında hem Akdeniz hem de Karadeniz'de bizim gazda belki petrolde dışa bağımlılığımız azalacak. Uzun dönemde hedefimiz enerjide bağımsızlığı yakalamak. Türkiye'nin güçlü ekonomisi için bu son derece önemli." diye konuştu.

<p>Şimdiye dek İstanbul'daki kültür sanat faaliyetleri ve yapılan hizmetlerin tanıtıldığı üst geçitl

İmamoğlu'nun ‘İstanbul nimet' sözü anlam buldu: İBB, 100 üst geçidi 6 aylık bir firmaya kiraladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hangi burçları enerjili bir gün bekliyor? 28 Ekim 2020 burç yorumları

Bel fıtığı olduğunuzu gösteren 5 belirti