• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
24 Mayıs 2021 Pazartesi 20:12 | Son Güncelleme:

Bakan Dönmez: Haziranı bekleyin

Bakan Dönmez: Haziranı bekleyin

Bakan Dönmez, Karadeniz'de daha önce bir bölümünde keşif yapılan Sakarya Gaz Sahası'ndan ümitli olduğunu söyledi. “Gelen sismik veriler ümidimizi teyit ediyor. Emin olmadan açıklamıyoruz. Haziranı bekleyin” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de bulunan Sakarya Gaz Sahası'ndan gelen yeni sismik verilerden ümitli olduğunu belirterek yeni keşifle ilgili "Haziranı bekleyelim" dedi. A Haber ve A Para ortak yayınına katılan Dönmez geçen yıl ağustos ayında Karadeniz'de Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfinin açıklandığını anımsatarak, Türkali-2 kuyusunun tamamlama ve test işlemlerinin 5 Mayıs itibarıyla Kanuni gemisi tarafından başlatıldığını söyledi. Fatih'in yeni sondajlara hazırlandığını ve Kanuni'nin açılan kuyuların üretime açılması için görev almaya devam edeceğine dikkati çeken Dönmez, "Barbaros Hayreddin Paşa gemisi ise 3 boyutlu sismik çalışmalarına Karadeniz'de devam ediyor" diye konuştu.

SAHADAN ÜMİTLİYİZ

Dönmez, Sakarya Gaz Sahası'nın oldukça büyük olduğuna işaret ederek, "Ümitli olduğumuz bir saha. Yeni gelen sismik veriler de ümidimizi teyit ediyor. Yeni haberle ilgili haziranı bekleyelim. Emin olmadan açıklama yapmıyoruz. Bunlar büyük ve önemli işler" ifadelerini kullandı. Sakarya Gaz Sahası'ndaki keşfin 2023'te üretime geçileceğini kaydeden Dönmez, "Burada 30 ila 40 arasında kuyu açmayı planlamıştık. İlk üretim için bu kadar kuyunun açılmasını beklemeye gerek yok. İlk 5-6 kuyudan sonra üretime alabiliriz. 2027-2028'lerde maksimum üretim seviyesine ulaşmış olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

GAZ EMARESİ VAR

Akdeniz'de açılan bazı kuyularda gaz emareleri olduğunu aktaran Dönmez, "Fakat emin olmadığımız için, ekonomik bir rezerv bulmadığımız için açıklamadık. Her bir sondajdan elde edilen veriler daha önce elde edilen sismik verilerle kontrol ediliyor. Orada birkaç sondajımız daha olabilir. Onu biraz zaman gösterecek. Doğu Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin geçmişte birtakım keşifleri ve üretimleri söz konusu. Bir potansiyel olduğunu değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

AKDENİZ'DE TAVİZ YOK

"Akdeniz'de taviz vermemiz söz konusu değil" diyen Dönmez "Öte yandan, masadan da kalkmak istemiyoruz. Gelin bir masa etrafında, uluslararası konferans yöntemiyle tartışalım istiyoruz. Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerle bu toplantıları yapabiliriz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklılığımıza sonuna kadar inanıyoruz. Yunanistan'ın son yıllarda dile getirdiği hak iddialarını da rahatlıkla çürütebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

FİYATI UYGUN OLANLA ANLAŞIRIZ

Doğal gaz alım kontratlarına da değinen Bakan Dönmez, gaz alımında fiyat ve ekonomik şartları daha uygun olan kaynaklarla kontrat yapılacağını dile getirdi. Dönmez, Türkiye'nin şu anda 4.4 milyar metreküp olan doğal gaz depolama kapasiteni 2023-2024 yıllarında 10 milyar metreküpün üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Dönmez, sondaj filosunun büyümesini istediklerini ve 4. sondaj gemisinin satın alma ya da kiralama yoluyla alınabileceğini de sözlerine ekledi.

  • enerji ve tabi kaynaklar bakanı
  • fatih dönmez
  • sakarya gaz sahası
  • doğal gaz
<p>Kırıkkale'de S.Ö., sokak ortasında tartıştığı arkadaşları M.Ö. ile A.E.'yı tabancayla vurarak yar

Sokak ortasında dehşet saçtı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak