• $7,4128
  • €8,9777
  • 438.706
  • 1485.89
25 Aralık 2020 Cuma 13:39 | Son Güncelleme:

Bakan Dönmez açıkladı: Türkiye'de ilk kez lityum üretimine başlıyoruz!

Bakan Dönmez açıkladı: Türkiye'de ilk kez lityum üretimine başlıyoruz!

Türkiye'de ilk kez lityum üretimi resmen başlıyor. Almanya, İngiltere ve Fransa'da elektrikli araç bataryalarında kullanılan ve talep artışı yaşanan lityumun Türkiye'de de üretiminin başladığı duyuruldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizde ilk defa Lityum üretimini başlatıyoruz. Türkiye’nin madeni Bordan elektrikli otomobiller başta olmak üzere tüm mobil bataryalar için kullanılacak lityumu elde edeceğiz" dedi.

Bakan Dönmez Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Ülkemizde ilk defa Lityum üretimini başlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

LİTYUM TALEBİ ARTACAK

Bakan Dönmez, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, Avrupa ülkelerinin elektrikli araçlara geçişi hızlandırmak için teşvik paketleri ilan ettiğini, 2017 yılında Çin'de elektrikli araçların satışında gözlenen yüksek artış trendinin bugün Almanya, İngiltere ve Fransa'da da açık şekilde görüldüğünü kaydetti. Dönmez, "Hiç şüphe yok ki bu gelişmeler ilerleyen yıllarda elektrikli araçlar için mevcut pil talebini daha da artıracak." dedi.


Haberin Özeti

Türkiye'de lityum üretimi resmen başlıyor. Almanya, İngiltere ve Fransa'da elektrikli araç bataryalarında kullanılan ve talep artışı yaşanan lityumun Türkiye'de de üretiminin başladığı duyuruldu. Açıklama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den geldi.
• "Türkiye'nin madeni bordan elektrikli otomobiller başta olmak üzere tüm mobil bataryalar için kullanılacak lityumu elde edeceğiz."
<p>İki ülke arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin 61. turu tamamlandı. Bir sonraki turun

Atina ile hangi konular masada?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Klozeti açınca dev yılanla göz göze geldi! İşte o korku dolu anlar...

İstanbul'da etkili olan yağışlı hava, trafikte yoğunluğa neden oldu