• $7,8118
  • €9,4775
  • 461.069
  • 1330.87
26 Temmuz 2019 Cuma 08:56 | Son Güncelleme:

Bağ-Kur'lu vatandaşa çifte müjde! Erken emeklilik ve yüksek maaş

Bağ-Kur'lu vatandaşa çifte müjde! Erken emeklilik ve yüksek maaş

Sosyal güvenlikte adalet komisyonunun hazırladığı SSK'lı çalışanla Bağ-Kur'lu çalışan arasındaki prim süresinin eşitlenmesini öngören tasarı bu yıl içerisinde Meclis'ê sunulacak. Tasarının kabul edilmesi halinde, 9 bin günlük primle emekli olan Bağ-Kur'lu 1800 gün kazanacak ve taban maaşları artırılacak.

Daha önce Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu’nda, özellikle 2.5 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli prensip kararları alınmıştı. Bağ-Kur ve SSK arasındaki farkların eşitlenmesi gündeme gelmişti. Düzenleme hayata geçerse hem gelir, hem de emeklilik süresinde emekliler arasında eşitlik sağlanacak. 

1800 GÜN FARK VAR 

Daha önce alınan kararla işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7 bin 200, Bağ-Kur'lular için 9 bin gün olarak belirlenmişti. Sosyal güvenlikte adalet komisyonu, SSK’lı çalışanla, Bağ-Kur’lu çalışan arasındaki prim süresinin eşitlenmesini öngörmüştü. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili tasarı hazırlandı ve bu yıl içinde Meclis’e sunulacak. 

ESNAFA MAAŞ AYARI 

Ayrıca SGK kayıtlarında bulunan emekli Bağ-Kur'lulara verilen maaşlarda sehven oluşan eksiklikleri gidermek için düğmeye basıldı. Bu kapsamda, emeklilerin maaş dosyalarının yeniden tarandığı öğrenildi. İnceleme sonucunda eksik ödeme yapıldığı belirlenen Bağ-Kur'lulara, bu paralar iade edilecek. Maaş düzeltilecek, geriye dönük eksik ödenen tutarlar da toplu olarak verilecek.
 
(Güneş)

<h3>Başkan Erdoğan'dan 'yeni aşı açıklaması'</h3><h3>'AŞI OLURUM'</h3><p>Başkan Erdoğan,' aşı olacak

04 Aralık Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amasya Üniversitesinde görevli öğretim üyesi, yeni bir toprak bakterisi keşfetti

İstanbul'da halk otobüsü iş yerine girdi