• $9,6028
  • €11,1883
  • 553.385
  • 1479.93
31 Ağustos 2021 Salı 07:01 | Son Güncelleme:

Avrupa'yı hikayeli yataklarla tavladı

Avrupa'yı hikayeli yataklarla tavladı
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Yıllık cirosunun %1'ini Ar-Ge'ye ayıran Bambi Yatak, Karadeniz'in manyetik kumunu, Kütahya'nın ‘bor'unu inovatif yataklarda kullandı. Bambi Yatak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetmen, “Derin uykuyu artıran, bakterileri öldüren hikayeli yataklarla ihracat %50 arttı” dedi.

İzmirli Bambi Yatak, Avrupalı tüketiciyi, Ünye'nin manyetik siyah kumuyla geliştirdiği stressavar yatakla tavladı. Her yıl şirket cirosunun yüzde 1'ini 'hikayeli yataklar' üretmek için Ar-Ge ve inovasyona ayırdıklarını söyleyen Bambi Yatak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Çetmen, "Rem uykusu denilen derin uyku süresini artıran kumlu yatağımızı deneyimleyen Almanlar, Karadeniz'e gelip kara kumu araştırmaya başladı" dedi. Şirketin diğer hikayeli yatakları ise bor madeniyle üretilen virüs savaşçısı Borgen modeli ve sertlik seviyesini evde kendin ayarlayabildiğin Multi -sleep.

Yatakta akla gelen ilk beklenti 'rahatlık' diye düşünüyoruz ama sizde farkı özellikleri olan değişik yatak tipleri var...

İnovasyon bizim kodumuza işlemiş durumda. Ürettiğimiz ürünlerin mutlaka bir hikayesi olsun istiyoruz. Bu yüzden de Ar- Ge'ye çok önem veriyoruz. Geçen yıl ciromuz 500 milyon TL idi. Bunun 5 milyonunu Ar-Ge ve inovasyona ayırdık. Geçen yıl pandemi döneminde de bu yaklaşımımızdan taviz vermedik. Ve bu faaliyetlerimiz, sürdürülebilir büyümede en önemli faktör oldu diyebilirim.

HEDEFİLERİ AŞTIK YÜZDE 65 BÜYÜDÜK

Nasıl bir büyüme kaydettiniz 2020 yılında?

2020'de hedeflerimizin üzerine çıkarak yüzde 65 büyüme kaydettik. Geçen yıl pandeminin başladığı nisan ve mayıs aylarında ticaret hacminin azalmasıyla sektörde yüzde 50'ye yakın bir küçülme yaşanmıştı. Ancak mayıs 2020 sonrasında satışlarda ciddi bir talep artışı başladı. Normalleşme dönemiyle beraber haziran ve temmuz aylarında ihracat tarafındaki hareketlilik de arttı

Kapasiteniz yetti mi bu talep artışına?

Pandemi döneminde yatırımlarımızı 2 kat artırdık. Kapasitemizde 2.5 kata yakın artış oldu. 2020 yılında Torbalı'daki 40 bin metrekarelik fabrikamıza yaptığımız 25 milyon TL'lik ek yatırım sonucu, toplam 70 bin metrekarelik üretim alanına ulaştık. Buna paralel olarak istihdamımız da arttı. 420 kişiden 1000 kişiye ulaştık. Toplamda 70 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapmış olduk ve günlük 550 adet olan yatak üretimimiz ek üretim alanı, artan istihdam sayısı ve üretim kapasitemiz ile 1250 ila 1500'lere ulaştı.

Türkiye'de yatak pazarının büyüklüğü nedir?

Her yıl yaklaşık 5 milyon adetlik yatak satışı söz konusu ve bunun 270 bini Bambi Yatak'a ait. Üretim ve ihracatta ilk 3'te yer alıyoruz.

İhracat da arttı mı pandemi döneminde?

Türkiye, dünya yatak pazarında önemli bir oyuncu. Dünya genelinde yaşanan talep artışıyla birlikte Türkiye yatak sektörünün dünyadaki yerinin daha sağlamlaşacağını öngörüyoruz. Sektörün 2020 yılı ihracatı toplam 296 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk yarısında ise 166 milyon dolarlık bir ihracat söz konusu. Biz de Bambi olarak üretimimizin yüzde 15'ini ihraç ediyoruz ve her yıl ihracatta yüzde 50 büyüme hedefi koyduk. Bu yıl için de 15 milyon dolar ihracat hedefliyoruz.

EN ÇOK BORLU VE KUMLU YATAKLARIMIZ SATIYOR

Hangi yataklarınıza talep daha yüksek?

Bu yılın en çok satan 2 modeli; borlu ve kumlu yataklar. Bir de evde sertlik ayarını kendiniz kolaylıkla yapabildiğiniz yatağımıza ilgi yüksek. Bu modelde sırtınıza sert bacaklarınıza daha yumuşak şekilde dahi ayarlama yapabiliyorsunuz. Borlu yatağımız ise tamamen antibakteriyel bir ürün. Bor pek çok sektörde kullanılan sihirli bir maden. Her gün dışarı çıktığımızda evimize 500 bin adet zararlı veya zararsız bakteriyle geri geliyoruz. Bor ise üzerinden bekteri, küf mayt barındırmıyor. Yatağa yattığınızda 24 saat içinde bakterileri yüzde 99 oranında yok ediyor. Borlu yatak pandeminin yıldız ürünü oldu.

'REM UYKUSU'NU YÜZDE 25 ARTIRIYOR

Kumlu yatak yapma fikri nasıl ortaya çıktı. Nasıl bir fayda sağlıyor bu ürün?

Ünye'de stresi almak için manyetik kumla kolyeler yapıp sattıklarını görünce siyah kumu araştırmaya başladık. Gördük ki Japonya'da, Romanya'da, Ukrayna'da aynı özellikteki kumdan bulunuyor. Ve bu bölgelerde de bu kum stres şifası olarak sunuluyor, insanlar bununla kum banyosu yapıyorlar. Jeoloji mühendisleriyle bir araya geldik ve Medipol Üniversitesi'yle birlikte bir araştırma yaptık. Sünger hamurun içine 4-5 kilo siyah kum koyduğumuz yataklarımızı toplam 100 kişilik bir denek gurubu üzerinde test ettik ve bu kumun REM uykusu dediğimiz derin uyku oranını yüzde 25 oranında arttığını tespit ettik. Derin uyku süresi artınca uyku kalitesi artıyor. Sabah o kadar dinç kalkıyorsunuz. Hatta bu kumlu yatağı yaptıktan sonra Almanya'dan bazı müşterilerin Karadeniz'e gelip bu kumu araştırmaya başladıklarını öğrendik.

HEDEF AVRUPA VE BALKANLAR

Bu yıl büyüme hedefiniz nedir?

Yaz aylarında insanların bütçeleri daha çok tatile kaymış olsa da yılın geri kalanına dair beklentimiz yüksek. Biz yılı yüzde 50 büyümeyle tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Bu arada 2021 yılı için hedef pazarımızı Avrupa ve Balkanlar olarak belirledik. Halihazırda 20 ülkede 150 satış noktasında hizmet veriyoruz. 2021 sonuna kadar yurt dışı satış noktamızı 200'e yükseltmeyi amaçlıyoruz.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi