• $9,8213
  • €11,4796
  • 566.506
  • 1479.93
2 Şubat 2014 Pazar 00:48 | Son Güncelleme:

Avrupa'nın evsizleri rekor kırdı, 1.2 milyon kişi sokakta yatıyor

Avrupa'nın evsizleri rekor kırdı, 1.2 milyon kişi sokakta yatıyor

Avrupa'da ekonomik toparlanma başladı ancak asıl sorun şimdi başlıyor. İssizliğin körüklediği sosyal kriz büyümeye devam ederken, evsizlerin sayısı korkutucu düzeye ulaştı.

KRİZİN etkilerini hâlâ tam olarak atlatamasa da toparlanma yoluna giren Avrupa'da geride kalan enkazın sonuçları ise ağırlaşmaya devam ediyor. Aynı zamanda sosyal bir krize de dönüşen süreç en büyük sorunlardan biri olarak işsizler ordusunu katladı. Bununla beraber sokaklarda yaşayan evsizlerin sayısı da rekor düzeyde yükseldi. Fransa'da Abbe Pierre Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, Fransa’da evsizlerin sayısı yüzde 50 oranında arttı. 

KRİZLE SOKAKLARA SAVRULDULAR

Araştırma, özellikle kriz nedeniyle milyonlarca kişinin de insanlık dışı şartlarda yaşadığını ortaya koydu. Fransa'da 3 buçuk milyondan fazla kişinin kalacak düzenli bir evi yok. 141 binden fazla kişi sokakta yaşarken, 2.8 milyon kişi ise temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. İngiltere’deki evsiz sayısının yaklaşık 114 bin olduğu belirtiliyor. Bu rakam son iki yılda yüzde 62 arttı. Ayrıca Yunanistan’daki evsiz sayısının 20 bin, İspanya’da 30 bin, Almanya’da ise 850 bin olduğu belirtiliyor. 

DÖRT KİŞİDEN BİRİ YOKSUL

Araştırmaya göre, daha genel olarak Avrupa’daki tüm nüfusun yüzde 24’ü yoksulluk ya da sosyal dışlanma riski altında. Bunda çocukların payı yüzde 27, 65 yaş üzeri olanların yüzde 20,5 ve bir iş sahibi olanların ise sadece yüzde 9. Hükümetler ise bu sorunla mücadeleyi gündemlerinin ilk sıralarına aldı. Evsizler için sosyal konut yapmayı ve geçici süreyle sığınma evlerine nakletmeyi planlıyorlar. 

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı