• $7,3439
  • €8,883
  • 408.975
  • 1528.82
22 Temmuz 2014 Salı 02:07 | Son Güncelleme:

Avrupalılar da akaryakıt alırken önce fiyat diyor

Avrupalılar da akaryakıt alırken önce fiyat diyor

Araştırmalara göre akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasından sadece Türk tüketici şikayetçi değil. Avrupa Birliği ülkelerinde de akaryakıtla ilgili en fazla şikayet yüksek fiyattan geliyor.

Araştırmalara göre Avrupa Birliği ülkelerini de akaryakıtta 'fiyattan' şikayetçi. PETDER'in Aylık Petrol Bülteninde, Avrupa Komisyonu adına Sağlık ve Tüketiciler için Yürütme Ajansı ile yapılan bir anlaşma kapsamında Tüketici Programı (2007-2013) dahilinde hazırlanan "Tüketici Gözünden Araç Yakıtları İçin Pazar İşleyişi Hakkında Tüketici Pazar Araştırması" başlıklı rapora yer verildi. Rapora göre Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ile Norveç ve İzlanda'da son 5 yılda araç yakıtlarına ilişkin tüketici şikayetlerinin yüzde 51'i fiyatların yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bunu yüzde 31 oranıyla yakıt kalitesi ile ilgili şikayetler, yüzde 11'i ile de haksız ticaret uygulamalarıyla ilgili tüketici şikayetleri takip ediyor. 

KIRSAL UCUZ, OTOBAN PAHALI 

29 ülkede 27 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen rapora göre, ankete katılanların yüzde 67'si yakıt alırken öncelikli tercih nedenlerinin fiyat olduğunu, yüzde 27'si deneyimlerine göre iyi olduğuna inandıkları yakıtı aldığını, yüzde 6'sı ise çevreye en az zarar veren yakıtı tercih ettiğini kaydetti. 

Yarısı depo bitmeden doldurmuyor 

ARAŞTIRMA kapsamında 29 ülkedeki fiyatlarının derlenmesinden elde edilen sonuçlara göre, başkentlere kıyasla kırsal alanlarda fiyatların yaklaşık yüzde 0,2 daha ucuz olduğu, yine başkentlere kıyasla otobanlarda ise yüzde 1,3 - yüzde 1,7 daha pahalı olduğu görüldü. Ankete katılanların sadece yüzde 13'ü tercih ettikleri bir marka olduğunu belirtirken, istasyonun konumu yüzde 43, sadakat kartı veya üyelik sistemleri ise yüzde 22 etkili oluyor. Aynı araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 46'sı araçlarını genellikle depo neredeyse boşaldığında dolduruyor. Yüzde 19'u iyi bir fiyat gördüğünde veya fiyat düştüğünde depoyu doldururken, yüzde 2'si de haftanın belli günlerinde yakıt yüklüyor. Akaryakıta gelirinin yüzde 21'ini ayıranlar ise ancak maliyeti karşılayabildiğinde yakıt yüklüyor.

<p>'Yıl 1908... Osmanlı topraklarında ikinci Meşrutiyet ilan edilmişti ve Meclis'i Mebusan o günkü a

Bunlar kimin milletvekili?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik